Читај ми!

Час анатомије: Од патријархатицизма до феминизма и назад

"Историја свих досадашњих друштава је историја класних борби", тврдња је Маркса и Енгелса. Новије време све чешће покреће питање: није ли историја досадашњих друштава историја борбе полова...

Несумњиво је да сада, на почетку 21. века, борба за родну равноправност и феминизам имају лепу традицију. Али, не дужу од историје и традиције патријархалних друштвених односа. Међутим, историја патријархата такође је процес који је традиционалне односе мењао, прилагођавао "захтевима" времена па је и класични патријархат данас део историје. Многи сматрају да је јачање феминистичког покрета те његов утицај на друштвене и културне прилике, увод у неко неизвесно ново доба. Може се чути и тврдња да је зато данас на делу захуктавање патријархалне матрице, нека врста идеологије новог патријархата, патријархатицизам који своје учење пласира у јавном простору кроз различите облике деловања, у друштву, у култури, у уметности. Шта феминизам има с тим, да ли и феминистички покрет подлеже законитостима новог патријархата или га је управо он генерисао и зашто је лакше говорити о класној него о родној равноправности?

О томе ће у емисији разговарати песникиња, феминисткиња и професорка Факултета за медије и комуникацију Дубравка Ђурић, новинарка Марија Ћорић и психотерапеут Зоран Миливојевић.

Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Реализаторка: Маја Мандић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње