Час анатомије: Уметност читања у доба тржишта

Сваке године пред почетак Сајма књига у Београду поведе се расправа о односу квалитета и квантитета у литератури, а Сајам постаје највидљивији простор утицаја тржишта на књигу и културу.

Ново издање Часа анатомије анализира читалачко и списатељско умеће у времену доминације тржишта. Познавати словне знакове и бити функционално писмен не значи нужно и овладати умећем тумачења прочитаног. Питање је, међутим, да ли уопште и постоји јединствен рецепт за читање. Образовање а пре свега, читалачко искуство, битно утичу на доживљај читања као и на вредновање прочитаног. Са друге стране, сви су свесни реалности тржишта и у таквој, тржишној реалности, писци пишу, издавачи објављују а читаоци бирају. Да ли је тржиште једини "кривац" што се не чита више, производи ли јаз између популарне, масовне и високе уметничке литературе, шта у издаваштву значи бити свестан тржишног контекста а како та неминовност утиче на писце?

Да ли је време самоуправног социјализма и утицаја државе на све друштвене и културне сегменте било благонаклоније према писцима, издавачима и читаоцима или је тек тржиште стварни демократски простор у којем могу сви да објављују и сви да читају? Ако је тако, зашто нисмо образованији, начитанији, отворенији за уметничку књижевност и креативно мишљење?

О томе у студију разговарају писци који припадају различитим генерацијама и чије поетике се међусобно разликују, Владислав Бајац, Владимир Пиштало и Ото Олтвањи.

Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ: Милан Јовановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње