петак, 20. окт 2017, 22:01
Час анатомије: Уметност читања у доба тржишта
Сваке године пред почетак Сајма књига у Београду поведе се расправа о односу квалитета и квантитета у литератури, а Сајам постаје највидљивији простор утицаја тржишта на књигу и културу.
Ново издање Часа анатомије анализира читалачко и списатељско умеће у времену доминације тржишта. Познавати словне знакове и бити функционално писмен не значи нужно и овладати умећем тумачења прочитаног. Питање је, међутим, да ли уопште и постоји јединствен рецепт за читање. Образовање а пре свега, читалачко искуство, битно утичу на доживљај читања као и на вредновање прочитаног. Са друге стране, сви су свесни реалности тржишта и у таквој, тржишној реалности, писци пишу, издавачи објављују а читаоци бирају. Да ли је тржиште једини "кривац" што се не чита више, производи ли јаз између популарне, масовне и високе уметничке литературе, шта у издаваштву значи бити свестан тржишног контекста а како та неминовност утиче на писце?
Да ли је време самоуправног социјализма и утицаја државе на све друштвене и културне сегменте било благонаклоније према писцима, издавачима и читаоцима или је тек тржиште стварни демократски простор у којем могу сви да објављују и сви да читају? Ако је тако, зашто нисмо образованији, начитанији, отворенији за уметничку књижевност и креативно мишљење?
О томе у студију разговарају писци који припадају различитим генерацијама и чије поетике се међусобно разликују, Владислав Бајац, Владимир Пиштало и Ото Олтвањи.
Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ: Милан Јовановић
Autor:
РТС
Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]
Коментари