Час анатомије: (П)остати грађанин

"Људи се рађају и остају слободни и једнаки у правима. Друштвене разлике могу се темељити на општој користи"

Овај први члан Декларације о праву човека и грађанина који у себи сажима искуство просветитељске филозофије, постао је темељ целокупне касније либералне мисли о грађанском и грађанским правима. Ново издање Часа анатомије посвећујемо анализи идеје и праксе грађанства. Од Француске буржоаске револуције до данас, показало се да категорије слободе и идентита, у оквиру којих се и промишља грађанство, нису статичне и да је то поље место сусрета различитих пракси, утицаја, односа моћи...

Ко је грађанин, како се постаје грађанин и како остати грађанин, заштити своја основна људска права али и проширити то загарантовано поље? Ако се и верује да је класична либерална идеологија заокружила идеју грађанства и учврстила му темеље, данас имамо много разлога да сумњамо у непоколебљивост тих темеља. Питање је да ли су неки теоретичари прошлог века у праву када су мислили да идеја грађанских права иде узлазном путањом и да је тај посао завршен. Наш век поставља пред грађанство бројне изазове. Где смо били у прошлости, где се налазимо у садашњости и како ће изгледати будућност грађанства?

На ова питања у емисији одговарају филозофкиња Адриана Захаријевић, антрополог Јелена Васиљевић и историчар Чедомир Антић.

Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ: Филип Чоловић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње