четвртак, 08. јун 2017, 20:30
Живот и стандарди: Ускршњи маскенбал у Горњем Поморављу
Подно Скопске Црне Горе, тик уз границу са Македонијом су села Грнчар и Врбовац у којима се од давнина одржавају традиционални обреди у време ускрсњих празника.
Овдашња насеља су јако стара, о томе сведоче бројни трагови и старо писмо у темељу цркве Светог Теодора Тирона у Могили, као и дуж целог Горњег Поморавља. Археолошки остаци указују на врло старе цивилизације, праисторијске, предримске и римске, а има и записа из времена Византије и владавине Немањића, на шта су овдашњи Срби посебно поносни.
Као да баш та стална страдања овдашњег народа, која се кроз векове понављају, буде и жељу Срба са овога подручја за отпором и вечним трајањем. Истрајавање у очувању старих ритуала подсећа на жилавост од памтивека.
Верује се да је ускршњи маскенбал обред који потиче још из претхришћанског периода, са бројним паганским обележјима која славе крај зиме и долазак пролећа, светковина у знак сунца, симболизује плодност и непрестано обнављање природе.
Обичај познат под називом "баба и деде", јединствен је у овом крају и посебна је атракција за мештане Грнчара и Врбовца.
Овај ритуал требало би да приказује свадбу бабе "невесте" и деде "младожење", при чему су сви актери заправо мушкарци под маскама. Маскенбал се најпре дешава у Грнару, па истим следом у Врбовцу.
Велики догађај, велика радост, време чашћавања и примања гостију. Празник коме се у овом крају посебно радују, редак луксуз који себи дозвољавају. Ако на моменте у светковању и претерају, мора им се кроз прсте прогледати.
Ауторка: Татјана Манојловић
Сниматељ: Александар Агбаба
Монтежер: Бранислав Поповић
Реализаторка: Јелена Тодоровић
Коментари