петак, 10. мар 2017, 21:55
Час анатомије: (Не)подношљива лакоћа постојања
Писац Милан Кундера сматрао је да човекова егзистенција непрекидно балансира између принципа лакоће и принципа тежине, али да тек комплексност и "притисак" тежег принципа дају смисао човековом постојању.
Зато је лакоћа постојања "неподношљива". Савремено доба брзине, жеља за пречицом у достизању циља и "лакоћа" као императив, указују на супротно. Готово неподношљиво је мислити и тако утицати на ствари. Поље уметности и књижевности одувек је пропитивало ова два принципа. Ново издање емисије Час анатомије анализира тривијално у уметности и животу. Када је књижевност тривијална, како се процењује и доказује тривијалност и лакоћа неког штива, ко вреднује и поставља правила? Црпи ли књижевност снагу из живота или живот понекад покушава да опонаша свет књиге и тако се суочава са немогућим? Одавно се већ говори да најчитаније није и највредније, да су тривијални садржаји освојили публику а да матрица баналног, површног, популистичког и лагодног осваја све сегменте друштва.
Да ли је тако и шта је томе узрок?
У емисији о томе разговарају књижева критичарка Владислава Гордић Петковић, писац Филип Давид и социолог Ратко Божовић.
Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ: Милан Кундаковић
Autor:
РТС
Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]
Коментари