Културни центар

У вечерашњем Културном центру, као посвета стогодишњици Фебруарске револуције, осврнућемо се на спрегу уметности и револуције, и на одјеке тих интеракција.

20. век био је период брзих и наглих резова и великог убрзања. Век у којем се догодио низ револуција различитих интензитета. На почетку тог низа налази се Фебруарска револуција. Тако означена по старом календару, та експлозија у Санкт Петербургу, догодила се заправо у марту 1917. године.

Уследила је велика Октобарска револуција, а касније Кубанска револуција, Кинеска културна револуција, Мађарска револуција, студентска револуција 1968, сексуална, дигитална, плишана и јогурт револуција, и још многе.

У 20. веку и уметност је искусила мноштво радикалних резова и револуционарних преокрета. Може се пратити дуга и вијугава линија преклапања и преплитања револуционарних и уметничких машина током 20. века. Револуционарни помаци у уметности каткад су претходили, ређе биле интегрални део, а каткад би уследили друштвеним револуцијама.

О тековинама Октобарске револуције и утицајима револуционарног замаха на уметност у емисији ће говорити филозоф, Иван Раденковић, креативни директор РТС-а и редитељ, Борис Миљковић, писац Срђан Срдић, редитељ Марко Костић, писац и сликар, Лука Трипковић, музиколог Весна Микић, писац и историчар уметности, Небојша Миленковић, визуелни уметник Саша Панчић, Олга Димитријевић, драмска списатељица, доскорашњи директор Југословенске Кинотеке, Радослав Зеленовић.

Уредник серијала: Данијела Пурешевић
Уредник емисије: Јасмина Врбавац
Редитељ: Небојша Ненадић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње