Час анатомије: Oд спектакла до друштва спектакла

"Ова књига писана је са свесном намером да науди друштву спектакла", записао је ово пре педесет година француски филозоф и уметник Ги Дебор.

Сада, педесет година касније од објављивања Деборове књиге Друштво спектакла, у ситуацији смо да преиспитамо поставке овог мислиоца који је указивао на јаку "спектакуларизацију" свакодневице. Превласт економије и технолошког рационализма, одсуство дијалога, привид историјског кретања, доминација идеологије потрошње, "непрестани говор владајућег поретка о самом себи, његов непрекидни монолог самопоуздања"... одлике су времена "интегрисаног спектакла". Ситуационистичка интернационала којој је припадао Ги Дебор била је од почетка педесетих година прошлог века уметнички и идеолошки покушај супротстављања процесу спектакуларизације свакодневног живота у условима капиталистичког друштвено-економског система.

Ново издање емисије Час анатомије анализира став о савременом спектаклу у свакодневном животу, политици, култури, друштву... да ли је француски мислилац пре педесет година био визионар или ексцентрични експериментални уметник? Јесмо ли сви подлегли спектаклу који се изводи за нас и који и само изводимо или постоји могућност конструктивне алтернативе...

У емисији о томе разговарају археолог Мирослава Лукић Крстановић, ауторка студије о спектаклу у социјалистичкој Југославији, писац Игор Штикс и историчар уметности и члан Контекст колектива Марко Милетић.

Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Редитељ: Милан Кундаковић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње