Живот и стандарди: Српско наслеђе - Борба за прошлост

У времену када Албанци на све начине покушавају да преотму српску баштину на Косову и Метохији на њеној заштити, поред државних представника, морају да се укључе све институције али и појединци.

Колико су српски манастири и цркве из средњег века угрожени показао је мартовски погром 2004. године. Тада је више од 35 светиња срушено и горело у присуству међународних војних снага.

Уследио је перфидан покушај присвајања имовине Српске православне цркве тврдњама да српско наслеђе припада и Албанцима. Прошле године Приштина није успела да постане члан Унеск-а, али је извесно да Албанска власт неће одустати од таквих намера. Како би заштитила своје духовно и културно наслеђе Србија је појачала дипломатску борбу.

Научни сарадници Византолошког института САНУ кажу да где год постоји озбиљан политички проблем или сукоб који има етничку компоненту да су онда и историја и прошлост поље борбе.
Аутентични српски записи на фрескама јасно говоре ко су њихови ктитори.

Старе џамије и амами припадају отоманском периоду, па се о Албанском наслеђу на Косову и Метохији не може говорити, тврде стручњаци. Култура, просвета и образовање предуслов су опстанка једног народа на одређеној територији.

Зато је подизање свести о важности очувања српске културе на Косову и Метохији најважније питање. У том циљу важну улогу има и Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици.

На који начин сачувати и заштитити стара гробља и древне српске манастире и цркве сазнајемо у емисији у којој говоре историчари, научни сарадници Византолошког института, представник Канцеларије за Косово и Метохију, министар културе и информисања и други.

Аутор емисије Светлана Вукмировић

Сниматељ Душан Живковић
Монтажа Бранислав Поповић
Реализација Зорица Мијаиловић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње