Живот и стандарди: Срби у Обилићу

После прогона Срба из Обилића 1999. године у тој варошици, близу Приштине, као да је стало време. Лош стандард и незадовољство, слика су Обилића у којем се налазе познате електране "Косово А" и "Косово Б".

У самом Обилићу посла за Србе из околних села ни данас нема. Бригу о радницима који су радили у електранама и копу Белећевац преузела је Електропривреда Србије. Захваљујући томе остварују приход је су радно ангажовани на пословима у Обреновцу и Колубари. Зоран Вуксановић био је монтер у термоелектрани Косово Б коју су градиле тада познате српске фирме али и "Монтинг" из Загреба.

У садашњем Кек-у посла нема ни за локалне Албанце. Због тога је незадовољство из дана у дан све веће. Некад сви радили заједно и зарађивали за живот каже Албанац из Обилића Мирсад Куртеши и истиче да се сада сви боре за голу егзистенцију. Каже не може да се запосли, јер предност за посао имају становнци Дренице и Подујева.

У некадашњем школском центру у Обилићу само шест српских и једна бошњачка породица, међу њима и јањевац Фрањо Матић. Једина српска институција у тој варошици надомак Приштине је ОШ "Бранко Радичевић". У њој ниједан ђак српске националности. Наставу похађају ромска деца, и два ученика бошњачке националности.

У центру недовршена црква посвећена Рођењу Пресвете Богородице подсећа да су у Обилићу живели Срби. У облжњој Јањиној Води обишли смо породицу Спасић која се бави пољопривредом. У каквим условима живе преостали Срби у Обилићу, Племетини, Јањиној Води, и Прилужју сазнаћемо у вечерашњој емисији "Живот и стандарди" посвећеној Србима у Обилићу.

Аутор Светлана Вукмировић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње