Живот и стандарди: Јесен у Гњилану

Косовско Поморавље са више од 30.000 Срба највећа је српска средина на Косову и Метохији, јужно од Ибра.

Више од четрдесет етнички чисто српских села око Гњилана опстаје пуних шеснаест година, и поред убистава и непрекидних хапшења. Од доласка КФОР-а, у том крају убијено је 104 Срба. Многи су, иако невини, били по неколико година у албанским затворима.

Гњилане је 1999. остало и без 15.000 становника српске националности. Нико због тога никада није преузео одговорност.

Косовско Поморавље ослања се на Врање и Ниш, па су из тог разлога у тим местима многи Гњиланци пронашли уточиште. За собом су оставили огромну имовину. Тада су узурпирани и сви привредни гиганти као што су: Фабрика радијатора и клима уређаја "Југотерм", фабрика батерија "ИБГ Гњилане", затим Фабрика дуванске индустрије, грађевинско предузеће "Биначка Морава", текстилни комбинат и други погони и постројења.

Црква Светог Николе центар је окупљања малобројних Срба у том градићу. У њеном дворишту готово неприметно одвија се настава у О.Ш. "Вук Караџић".  Екипа емисије "Живот и стандарди" провела је три дана у Гњилану, Пасјану, Шилову, Горњем Кусцу и другим српским селима.

Како живи педесетак Срба у Гњилану? Где се окупљају и како опстају? О њиховом али и о животу више од 30.000 Срба у читавом  Косовском Поморављу сазнаћете више у Актуелно-документарној репортажи "Јесен у Гњилану".

Аутор Светлана Вукмировић

Сниматељ Душан Живковић

Монтажа Горан Томић

Реализација Славица Живковић

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње