уторак, 15. мај 2018, 17:25
Око магазин: 170 година Српске Војводине
Шта је значила Велика мајска скупштина у Сремским Карловцима, које су последице одлука донесих те 1848. и да ли је то био увод у присаједињење које ће се десити седам деценија касније
Пре тачно 170 година у Сремским Карловцима српски народ је проглашен политички слободним и независним под круном угарском, Стеван Шупљикац проглашен је војводом Српске Војводине а митрополит карловачки Јосиф Рајачић проглашен је за српског патријарха. Велику Мајску скупштину осликао је на новосадски сликар Павле Симић а сматра се да је она била увод у присаједињење Војводине Србији које је уследило 70 година касније.
Као што Мајску скупштину памтимо по слици Павла Симића тако и Битку на Неретви памтимо по филму Вељка Булајића за који је плакат правио Пабло Пикасо. Филмска је и прича о томе шта је Пикасо тражио као хонорар за плакат а срушени мост и данас у Јабланици изгледа као сцена из филма. У граду из кога су потекли неки од најчуванијих бх спортиста попут Халилихоџића и Телетовића и даље ради музеј о чувеној бици за рањенике али има и много музеја на отвореном, где се једе најбоља јагњетина у региону.
Чувена реплика о дављењу у ракији из серије "Љубав на сеоски начин" вероватно је прва асоцијација на велику глумицу Живку Матић. Живка никад није играла госпођу министарку али чал и младје генерације памте њене улоге у хумопристичким серијама као што су: "Камионџије", "Грађани села Луга" и "Леваци". Данас се навршава 20 година од кад је умрла у родном Пожаревцу, помало заборављена од колега и јавности.
Уредник емисије: Горислав Папић
Autor:
Горислав Папић
Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]
Коментари