Траг: Звечан, град вечан

Kада се уђе у долину Ибра започиње духовно путовање кроз Србију из времена Немањића. Била је место устоличења српских владара и чувар српских светиња, манастира Студенице, Жиче, Сопоћана, Ђурђевих Ступова, Бањске...

Улаз у долину, на десној обали Ибра, чува средњовековно утврђење Маглич. На караванском путу био је на удару нападача, нису га заобишли ратови, устанци и буне. Опстао је захваљујући неприступачности и магли која га често обавија и по којој је и добио име.

Строгост планина и окомите стена ублажава легенда о Долини Јоргована која каже да је Урош I засадио јорговане како би читаву долину белих и плавих цветова поклонио својој изабраници Јелени Анжујској.

Сматра се да је најзначајније утврђење немањићке државе Звечан. Овај римски, византијски и српски средњовековни град налази се на Косову и Метохији, на врху вулканске купе, која се на висини од око 800 метара уздиже изнад ушћа реке Ситнице у Ибар. Звечан се први пут помиње у пограничним борбама Срба са Византинцима на Косову Пољу између 1091. и 1094. године.

Кнегиња Милица донела је овај град у мираз кнезу Лазару, а он га касније даје свом зету, кнезу Муси. У Звечану су слављене српске победе. После династичких сукоба око престола, Звечан постаје и гробница Милутиновог сина Константина. Непуну деценију касније и Стефана Дечанског, кога је заточио син, цар Душан. Страдао је насилном смрћу, у кули која још одолева времену.

Многи показатељи и записи путописаца говоре да је ово војно утврђење са војном управом, и седиште управне власти жупе које убрзо прераста и у дворски замак.

Упркос војној намени, у подожју се развија подграђе у коме се становништво бави земљорадњом, сточарством и занатством. Начин живота цивила и војске био је регулисан Душановим закоником. Тако је уведена обавеза градозиданија, грађење тврђава, замкова и војних фортификација у којима је често учествовало и по десет хиљада људи; и градобљуденија, односно обезбеђивање сталних посада за чување и одбрану градова.

Екипа емисије "Траг" истраживала је колико је била снажна српска средњовековна војска у поређењу са другим војскама на европском простору, да ли је такмац у наоружању и ко све поред војске креће у ратни поход.

Аутор: Радица Смиљковић
Сниматељ: Димитрије Хаџи Николић
Уредник: Љубисав Алексић
Одговорни уредник редакције Актуелности: Драган Стојановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње