После "Олује"

Колико сећања и различита виђења онога што се догодило пре две деценије утичу на садашње прилике у региону?

Сведоци смо сасвим супротних слика и расположења - док је Хрватска славила Дан побједе и домовинске захвалности, у Србији је 5. август био Дан жалости. А већ 6-ог, размењене су дипломатске ноте: због проусташких провокација у Книну, званични Београд уручио је протестну ноту Загребу. А нешто пре тога, хрватско Министарство спољних послова протестовало је због, како су навели, спаљивања хрватске заставе у Београду и због изјава председника Србије, које су оценили као нетачне.

У међувремену, премијер Александар Вучић оценио је да је Србија достојанствено обележила дан сећања на страдале у Олуји и најавио да ће на Бечкој конференцији предложити земљама које су учествовале у сукобима на простору бивше Југославије да се установи заједнички дан сећања на све жртве страдале у тим сукобима. 

Да ли су непримерене поруке упућене Србима резултат општег расположења или само ставови малобројних појединаца? Како је Томпсон постао део државне свечаности? Да ли су предстојећи парламентарни избори у Хрватској одредили сценарио прославе?

Каква је атмосфера била у Загребу и Книну пре, током и после прославе, говоре специјални извештачи РТС-а из Загреба и Книна - Наташа Мијушковић и Милош Милић.

Разговор води Драгана Игњић.

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом