субота, 08. нов 2014, 12:25
Траг: Шапат Килиманџара, први део
Трагом чувеног књижевног дела Ернеста Хемингвеја "Снегови Килиманџара" међународни планинарски тим из Србије, Босне и Херцеговине и Македоније испео се на највиши врх Африке, на висину од 5 895 метара изнад нивоа мора.
Дводелни документарни филм који је тако настао води нас у два танзанијска национална парка: Нгоронгоро где слободно живи још 95 лавова и Лејк Мањара где животиње, које најчешће виђамо по зоолошким вртовима, живе слободно.
Репортер је био у Масаи селу међу припадницима Чага племена, снимио је живот под отвореним небом на пијаци у Аруши, где се сви ценкају и тргују тако да се не зна ко је у Мошију и Аруши продавац а ко купац.
Фасцинатно је чути да Масајац Аугусто има 12 жена и 84-оро деце, па је затражио да му држава сагради школу за његов пород, да се за мираз при женидби овде обавезно добија 10 крава и да мушкарац наставља живот у кући своје изабранице.
Објектив камере "Трага" ће дочарати живот обичних људи у Танзанији где је шољица кафе долар, а просечна плата 100 долара, за оне који имају срећу да раде. Троструко више зарађују хирурзи који су најплаћенији у овој држави.
Све што је потребно планинарима за шестодневни успон на Килиманџаро портери носе на леђима, а кувари спремају храну на планини. Како бисте привилеговано ходали снеговима Килиманџара најпре морате проћи кишну прашуму, па савану, затим алпску пустињу, стену и на крају лед.
Ходати полако и тако се привикнути на велику надморску висину кључ је успешног пењања на Килиманџаро. Мравињаци су наизглед део ентеријера, али и велика опасност. Ујед десетак мрава значајна је опасност за свакога.
Из безбедносних разлога се не препоручује да се планинари крећу сами. Сваки планинар мора да има свог водича, кувара и носача, што значи да је 16-оро наших планинара пратило око педесет људи.
Сниматељ, сценарио и режија: Драгослав Гогић
Монтажа: Ивана Нецков Грубишић
Уредник: Љубисав Алексић
Коментари