Траг: Свадбена кочија из Сочија

Једно од најпопуларнијих руских летовалишта живело је тихим, ушушканим животом града од триста хиљада становника до пре шест година када је одлучено да се овде одржи зимска олимпијада, а онда се све променило.

Данас је Сочи град-мравињак са сто хиљада градитеља који се боре да у року изграде милионе метара квадратних новог стамбеног, пословног и хотелског простора, нове тргове, мостове, путеве и пруге.

Намера је да се омиљено руско летовалиште испод високих кавкаских планина, обгрљено обалом Црног мора дужином од 150 километара, у које годишње дође четири милиона туриста, трајно претвори у један од највећих и најсавременијих светских туристичких центара где се усред лета пре подне може скијати а после подне купати у мору.

Све мора бити завршено до 7-ог фебруара кад почињу олимпијска такмичења а међу сто хиљада градитеља значајан број је наших људи које је упослило предузеће "Путеви из Ужица".

У цео комплекс је уложено шездесет милијарди долара а ужички грађевинари, који у овом тренутку раде на 14 градилишта, успели су да придобију послове вредне седам стотина милиона, од чега је, рачуна се, у Србију отишло седамдесет милиона долара, што за плате, што за грађевинску опрему коју су "Путеви Ужице" овде набављали.

За многе младе људе из западне Србије далеки Сочи је у претходних шест година постао обећана земља и други дом. Многи су само на тај начин могли да пронађу ухлебљење. Неки су тако решили основну егзистенцију и кући код својих, у Србију, долазе тромесечно или на пола године, за време кратког одмора.

У српској градитељској колонији у Сочију није мало ни оних који су ту срели своје изабранице и оженили се. Они данас на Црном мору гаје и школују децу у окриљу мешовитих српско-руских бракова, а код деда и баба у златиборски крај шаљу их само за ферија, лети.

Аутор: Јелена Божовић

Уредник: Љубисав Алексић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом