Право на сутра-Расељени у Неготину

Многи Срби прогнани са Косова и Метохије 1999. године нису ни слутили да ће уточиште пронаћи у колективним центрима у Неготину.

Породица Арсић из Гњилана у једној соби живела је четрнаест година. У скученом простору тако су подизали и школовали децу и уједно бринули о старијим и болесним члановима породице, многи из Призрена, Пећи, Гњилана, Приштине и других места.

После колективног центра за расељене породице, које су остале у Неготину, али и за избеглице из Хрватске и социјално угрожена лица изграђена је зграда, каже Верица Црногорац из Повереништва за избеглице и расељена лица у том граду. Додаје да још неколико породица није збринуто и да плаћају кирију. Њихов мукотрпан живот и даље траје јер немају довољно средстава за живот. Имају минималне пензије и надокнаду од осам хиљада и петсто динара. Кажу, да од тога не могу да плате ни лекове а за живот се сналазе и трпе. Нису продали имовину која им је остала на Косову и Метохији, желе да се врате, али им је све што су имали уништено. Подршку за повратак и сигурност, кажу, немају.

У Неготину и околним селима попут Чубре, Карбулова, Брестовца, Видровца, Сиколе, од давнина живе Срби пореклом са Косова и Метохије. Старешина храма Свете Тројице у Неготину, протонамесник Марјан Керчуљ каже да су са Косовом и Метохијом нераскидиве везе, како некада тако и данас, и да ће тако увек и бити и поред тешкоћа које трају у том делу земље.

Ауторка емисије Светлана Вукмировић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње