Квадратура круга-Шта је све било српско у Трсту?

Када је, почетком 19. века Кристофор Гопчевић упловио у тршћанску луку, тада ни слутио није да ће његов син Спиридон постати власник једне од највећих палата у Трсту и један од најбогатијих и најутицајнијих Срба у целој аустријској царевини.

Пре Гопчевића у овај град стигли су и многи други српски трговци, занатлије и морепловци из Боке Которске, Босне и Херцеговине, Далмације и Лике.

Када је 1719. године аустријски цар Карло VI прогласио Трст слободном луком, што је подразумевало знатне пореске олакшице и ослобађање робе од царина, ка Трсту са Балкана хрле; Грци, Јевреји, Јермени, Цинцари и Срби. Сви они дошли су у овај град у потрази за трговачком срећом и бољим животом. И успели су да га остваре.

За три деценије Спиридон Гоплевић, који се школовао у Бечу, тргујући житом из Русије и Украјине, успео је да створи огроман капитал који је чинио 31 брод и два пароброда и палата на четири спрата, коју је подигао у срцу Трста, на Тргу Понте Росо. Његова флота чинила је десет одсто свих трговачких бродова регистрованих у Трсту.

Пословну империју у Трсту је изградио и Јован Куртовић из Требиња, који је имао флоту од 15 бродова и који је остварио прву, директну поморску везу Европе са Америком. И Јован Куртовић је саградио велелепну палату у центру Трста, која је очувана до данас.

Кристофор Попович који је из Боке Которске стигао у Трст, имао је 10 бродова и палату у ужем градском језгру Трста.

Александар Вукасовић је на Тргу Светог Антонија саградио своју палату, у чијем приземљу је и данас једна од најстаријих кафана у Трсту „Стела поларе”, која је била стециште српских интелектуалаца, али и трговаца који су овде склапали уговоре, трговали робом и сновима.

Међу бројним палатама, које су у 18. и 19. веку у Трсту изградили Срби, јесу и палате породице Ризнић, Тодоровић, Вучетић, Квекић, Видаковић итд. Има их укупно 60 и све су подигнуте у центру Трста.

Када су економски стасали, српски трговци и бродовласници одлучили су да у Трсту саграде своју цркву. Подигли су је у центру Трста 1869. године и посветили Светом Спиридону. Био је то један од два највећа српска, православна храма у свету у то време. Црква је висока 40 метара, широка 31, а дуга 28 метара. У њу може да стане 1.600 верника. Унутрашњост храма богато је осликана фрескама и сликама у уљу, а олтар је украшен делима славних италијанских иконографа тога доба.

Срби су успели да саграде свој храм захваљујући тзв. патенту о толеранцији, који је издала Марија Терезија, којим им дозвољава да саграде свој храм и оснују српску црквену општину у Трсту.

У 18. и 19. веку Трст је био једно од четири културна и духовна средишта Срба у Европи, у коме су често боравили, радили и стварали: Доситеј Обрадовић, Вук Стефановић Караџић, Његош, Лукијан Мушицки, Алекса Шантић, Иво Андрић и отац српског позоришта Јоаким Вујић. Сви они били су гости српских трговаца у Трсту, који су уживали велики углед у овом граду који су стекли својим радом, знањем и вештинама.

Осим 60 палата, цркве и школе и вредне ризнице и библиотеке, Срби у Трсту имају и своје гробље које је заштићено као културно-историјски споменик Италије. На њему почивају све српске породице које су у 18. и 19. веку стигле у Трст. Споменици на српском гробљу у Трсту су такође српске тапије, уписане у небу и камену.

Уредник: Бранко Станковић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње