Траг: Женидба Краљевића Марка, жива традиција Срба у Штрпцу

Женидба Краљевића Марка није само епска народна песма, коју је забележио Вук Стефановић Караџић, већ и обредна поворка која се сваке године за Беле покладе одржава у Штрпцу.

Како је историјска личност постала централна фигура једног обреда и шта Краљевић Марко, али и сам догађај, значе данас Србима на Косову.

Краљевић Марко, снаша, односно млада, кум, стари сват, барјактар и остали сватови сваке године на дан Белих, Проштених поклада или Прочке, како се празник зове у

Одбрана од злих сила
Одбрана од злих сила

У поворци учествују мушкарци од 15 до 40-ак година. Уз велику буку поворка креће ујутру око девет часова и пролази улицама овог места. Становници Штрпца знају за тај догађај и они, пре него што поворка прође поред њихових кућа, изађу испред капија и дочекују учеснике опхода. Испред поворке иду два, три маскирана попа и гочобија, фигура која удрајући о гоч оглашава, најављује пролазак маскиране колоне.

Млади краљевићи и снаше, друго лице под маскама
Млади краљевићи и снаше, друго лице под маскама

Становници Штрпца дарују гочобију и прикључују се поворци која неколико пута застаје како би се одиграло коло и извеле још неке драмско-сценске симболичке минијатуре, често ласцивног карактера или са елементима старих обичаја – попут отмице младе.

Маскирана обредна поворка „вучара", под називом „Женидба Краљевића Марка״, централни је део Прочке – светковине која се завршава мавањем кумбаре, односно паљењем покладне ватре.

Екипа РТС-а са учесницима поворке
Екипа РТС-а са учесницима поворке

рво се одвија у сокацима, односно махалама. Након што се кумбаре измавају, изгоре у сокацима, становици излазе у центар насеља и онда колективно мавају. Симболика мавање кумбаре је повезана са употребом ватре у српској традицији и њеном замишљеном функцијом прочишћавања и заштите. Срби у Сиринићу верују да мавањем кумбара штите себе од злих сила и несреће, недаћа, болести.

Звуци кретања под маскама, песме које прате поворку чине амбијен посебним, забележио  Мирослав Радишић,  сниматељ тона
Звуци кретања под маскама, песме које прате поворку чине амбијен посебним, забележио Мирослав Радишић, сниматељ тона

Покладна свадба, Женидба Краљевића Марка, данас се одржава једино у Штрпцу и селу Готовуша. То је део живе традиције на коју је наш народ поносан. На предлог етнолога и антрополога др Александра Павловића и Института за српску културу Приштина-Лепосавић, 2018. обичај је уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије.

Аутор: Биљана Бојковић
Сниматељ: Александар Агбаба
Тонски сниматељ: Мирослав Радишић
Монтажа: Марко Роксандић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом