22:46
Великани: Јован Цвијић
Изучавао је порекло и миграције становника Балкана. Током миграција Бугари су успели да очувају старе етнографске области.
Срби су се измешали са Хрватима и Словенцима на западу Балкана, а удаљили се од матице и испразнили своју историјску колевку Косово, Метохију и стару Рашку, коју су запоседали исламизовани Албанци.
Драматично је упозоравао 1902. на последице ширења Албанаца, тврдећи да је "фронт према Албанцима најслабија страна српског народа и уопште Словена на Балкану". Цвијић у "Српском књижевном гласнику" пише да "БиХ значе за Србију, као и Москва за Русију. Ако се БиХ са Србијом и Црном Гором не сједине, или не добију аутономију, биће буре барута поред велике ватре која са свих страна лиже".
У првој деценији 20. века упорно је радио на приближавању Срба, Бугара и Македонаца. На Конференцији мира у Паризу борио се за границе нове државе СХС. Конференција је студију "Балканско полуострво и јужнословенске земље" оценила као најобјективнију антропогеографску синтезу југоистока Европе.
Веровао је да се "народ неће лако завести реториком, захваљујући бољем међусобном упознавању и бољем разумевању". Ту наду он је заснивао на "честитој држави, односно држави друштвене и економске правде", за коју су потребни "и време, и стрпљење". "Сачекајмо људе да превру", писао је. Оглед "О нашој држави" завршио је речима: "Тиња под пепелом, и леже се нешто ново, друкчије од досадашњег..."
Уредник и сценариста серије је Момир Карановић, а редитељ Иван Поповић.
Коментари