Пролеће у прашкој школи, 1. део

Три епизоде документарне серије ,,Пролеће у прашкој школи” увешће гледаоце у причу о једној познатој фотографији и њеном аутору, о цензури и аутоцензури, о изазовима и страховима у турбулентном времену прашког пролећа и војне интервенције СССР-а 1968. године у тадашњој Чехословачкој. Своје виђење ових догађаја, са дистанцом од педесет година, дају филмски аутори који су у то време студирали на ФАМУ у Прагу, а касније, када су почели да реализују своја филмска остварења у кинематографији некадашње Југославије, сврстани су у ,,чешку школу” , која је изнедрила неке од најзначајнијих филмова земље која више не постоји.

Пролеће у прашкој школи, 1. део Пролеће у прашкој школи, 1. део

Прва епизода почиње реченицом сниматеља Предрага Поповића: ,,Када сам у прашкој мртвачници фотографисао Јана Палаха 19. јануара 1969. године, његово лице било је жуто.У наставку се учесници, тадашњи студенти филмске академије ФАМУ у Прагу, присећају њиховог одласка из тада много либералније СФРЈ у Чехословачку 1965. године. Била је то земља у потпуном сивилу реалног социјализма, чланица Варшавског пакта, под директним надзором СССР, али и земља са богатом културом.

 Онда се 1968. године десило прашко пролеће са таласом демократије и слободе које је, предвођено тадашњим председником Александром Дубчеком, све променило и дало Чесима и Словацима наду у боље сутра и веровање у ,,социјализам са људским лицем”.

 

Производња: Редакција документарног програма

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом