уторак, 24. дец 2024, 16:45
Читање позоришта: О мајчинским и ђаволским принципима
О представама Нико није заборављен и ничега се не сећамо и Мајстор и Маргарита. О утицају ТВ серија на позориште. Представа Атељеа 212 Нико није заборављен и ничега се не сећамо настала је по роману савремене списатељице Мирјане Дрљевић. У њеном средишту је пет жена, а пет глумица играју све улоге – и женске и мушке. Заплет је помало трилерски, има одлике детективске приче, а теме које се отварају су разнолике: нестанак и потрага за три девојке, мушко-женски и породични односи, однос између мајки, очева и ћерки, талог суморног сећања на ратове деведесетих година прошлог века, живот у отуђеном свету. О овим и другим темама говоре редитељка Бојана Лазић и глумица Снежана Савић.
Друга представа настала је по роману Михаила Булгакова Мајстор и Маргарита (Народно позориште у Београду, режија Андраш Урбан). Да ли се ишта променило у свету и друштву откада је написан овај класик? Да ли су религија и идеологија опијум за народ, који принципи владају животом на Земљи: божански или ђаволски, какве су последице живота у диктатури и друштву огрезлом у корупцији и цензури, да ли је уметност вечна, да ли рукописи уистину не горе чак и у најтмурнијим временима, шта је истинска љубав и да ли ће она спасти овај наопаки свет? О томе говори глумац Павле Јеринић, који у представи игра волшебног професора Воланда, мајстора црне магије.
На крају настаљамо анкету започету пре скоро годину дана на тему на који начин и колико хиперпродукција телевизијских серија утиче на продукцију у позоришту. Говоре глумац Светозар Цветковић и редитељка Тара Манић.
Аутор и уредник серијала је Слободан Савић.
Коментари