Неправедно би било написати да је дерби дуел Холандије и Француске у групи Д био потпуно незанимљив и без садржаја, али остаће забележен у фудбалској историји као прва утакмица без голова на Европском првенству у Немачкој.
Неће се ни једни ни други много насекирати због тога јер након два кола имају по четири бода и практично су обезбедили пласман у нокаут фазу такмичења. Питање је само ко ће у осмину финала са ког места, а на одговор ће се чекати до 25. јуна, када у последњој рунди Холандија игра против Аустрије, а Француска против већ прежаљене Пољске.
Почетак меча у Лајпцигу никако није наговештавао да неће бити голова, пошто су обе репрезентације ушле офанзивно и смело. Шансе су се током уводних 20 минута ређале на оба краја терена.
Нису навијачи стигли ни да седну на своје столице након интонирања химни, а Фримпонг је показао колико је брз и хитар. Побегао је одбрани Француске и добио правовремен пас, али му је након трка понестало снаге за снажнији шут, па је голман Мењон спречио да већ у првом минуту на семафору пише 1:0.
Французи су до вођства могли у 14. минуту, али су се Гризманове ноге, први и не и последњи пут у Лајпцигу, посвађале у незгодном тренутку. Рабио је неочекивано од Тирама добио одличну лопту на петерцу и несебично (читај непотребно) решио да је проследи Гризману, који се жестоко спетљао, промашио цео фудбал и пао на задњицу.
Када су и једни и други пропустили прилику да рано стекну предност, након двадесетак минута атомског фудбала, темпо је значајно опао. Играло се у споријем ритму и опрезније, претежно на средини терена, као да су и једни и други напрасно схватили да и нема превелике потребе да ризикују.
Холанђани су у два наврата, за свега неколико минута, зналачки искористили брзину својих офанзиваца и запретили из контранапада, али је први завршен тако што је изблокиран ударац Фримпонга, а нешто касније је Симонс траљаво шутирао.
И друго полувреме је почело тромо. Холанђани су у потпуности препустили лопту противницима и одлучили да их чекају на својој половини. Кружили су "триколори", додавали се и петљали, али нису се усуђивали одлучније да крену у офанзиву. Како се утакмица ближила крају, постало је јасно да ће све већу улогу играти чињеница да, заправо, и једнима и другима одговара реми.
Чуамени је у 63. минуту имао солидну шансу, када је након центаршута са десног бока био највиши у скоку. Школски је шутирао главом, али је лопта завршила мало преко пречке.
Много опасније по голмана Вербругена било је (или је требало да буде) два минута касније, али се индиспонирани Гризман још једном, након прелепе акције Француза и доброг Кантеовог паса, необјашњиво збунио и спетљао. Други пут вечерас нашао се сам и неометан на петерцу, али је лоше примио лопту и, последично, траљаво шутирао - толико трљаљво да му је голман Холандије скинуо чист зицер.
И када се чинило да Французи прете све чешће и жешће, шокирао их је у 69. минуту Ћави Симонс, али су онда њега шокирале енглеске судије. Депај је спретно шутирао из окрета, Мењон одбранио, а Симонс натрчао на одбитак и сместио га у мрежу - узалуд. Гол је поништен због офсајда јер је Дамфрис, иако није ни покушао да крене ка лопти, засметао голману Мењону у тренутку када је Симонс шутирао. Дуго су у ВАР соби већали да ли је одлука судија на терену исправна и на крају је потврдили.
Након поништеног гола Симонса и динамичних десетак минута, који су подсетили на почетак меча, темпо је поново опао и успаванка је настављена. Као да су се Холанђани грдно разочарали, а Французи увидели да морају бити опрезнији. И били су, па је након 95. минута и последњег звиждука судије Тејлора на семафору остало непопуларних 0:0.
Можда не би било тако да "триколори" нису играли без свог најбољег играча - Килијана Мбапеа, који је на утакмици против Аустрије поломио нос. Избегао је операцију и спреман је да заигра са маском, али је селектор Дидије Дешан вечерас одлучио да га остави на клупи, поштеди и сачува за важније борбе које следе.
Коментари