Научни скупoви

Мисао и дело Љубомира Тадића – говори Данило Баста

У циклусу ФИЛОЗОФИЈА КРИЗЕ И ОТПОРА: МИСАО И ДЕЛО ЉУБОМИРА ТАДИЋА четвртком ћемо емитовати снимке са истименог научног скупа, који је ордржан 2. и 3. јуна у Институту друштвених наука у Београду. У другој емисији овог циклуса можете слушати излагање Данила Басте „Полемика поводом Келзена између Радомира Лукића и Љубомира Тадића (1963): контекст, ток, аргументација, исход и значај”.

Научни скуп ФИЛОЗОФИЈА КРИЗЕ И ОТПОРА: МИСАО И ДЕЛО ЉУБОМИРА ТАДИЋА организовали су Институт друштвених наука, Српска академија наука и уметности, Одељење за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду и Српско социолошко друштво, са циљем да се на критички начин у културном и политичком контексту сагледа значај филозофског опуса и интелектуалне делатности Љубомира Тадића.

Полемика између Радомира Д. Лукића и Љубомира Тадића, којом се Данило Баста бави у свом излагању, вођена је 1963. године на страницама Архива за правне и друштвене науке, а повод је био објављивање Тадићеве књиге Филозофске основе правне теорије Ханса Келзена. Лукић је у свом приказу ове књиге изнео и похвале и критичка запажања, на шта је Тадић одговорио, а одиграо се и други круг расправе са по једним текстом сваког полемичара. Лукић и Тадић су се размимоилазили у општем ставу према Келзеновој чистој теорији права, те у разумевању појединих њених аспеката и методологије. Заступали су опречна гледишта када је реч о фундаменталној разлици између бивства и требања, основној норми, важењу позитивног права, његовој ефикасности и тако даље. Тадић је у својој критици Келзена полазио од Лукачеве интерпретације Маркса с нагласком на појму „свесног бивства", за шта Лукић није имао афинитета.

Данило Баста исцрпно приказује ток полемике и аргументацију изнету на обема странама, заузимајући став да је полемика допринела бољем разумевању Келзена и чисте теорије права. Такође је изложен и развој правнофилозофских схватања обојице учесника после њихове полемике: Лукић се кретао у правцу концепције објективног права, а Тадић ка све изразитијем усвајању традиције природног права.


Следећег уторка, 29. јуна, можете пратити излагање Јасмине Хасанбеговић „Допринос Љубомира Тадића српској реторичкој теорији".

Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње