Научни скупoви

Језик, књижевност, простор – говоре К. Квас и Ј. Теодоровић

У циклусу ЈЕЗИК, КЊИЖЕВНОСТ, ПРОСТОР четвртком и петком ћемо емитовати снимке са истoименог научног скупа, који је одржан 28. и 29. априла на Филозофском факултету Универзитета у Нишу. У десетој емисији овог циклуса можете слушати излагања Корнелија Кваса „Хетеротопија у роману Стонер Џона Вилијамса” и Јасмине Теодоровић: „Хетеро-утопијски простори Пекићеве Аргонаутике”.

Корнелије Квас разматра појам хетеротопије Мишела Фукоа и тумачи роман Џона Вилијамса Стонер на основу тог појма. Хетеротопије су, насупрот утопијама, вероватни или стварни простор, гранична места која пружају бољи и потпунији увид у друштвене структуре и односе. Књижевност, као простор укрштања референцијалне и поетске функције језика, може се разумети као хетеротопијски простор који је уметнички аутономан и усмерен ка себи, али и друштвено ангажован и окренут према различитим облицима друштвене стварности. Приповедање у роману Стонер у великој мери одговара Фукоовом појму хетеротопије, а остварење њених начела посебно је присутно у најважнијем, средишњем простору фикционалног света романа - у представи Универзитета. Хетеротопија универзитета остварена је као привилеговано, свето место, уточиште од опасности које прете и долазе из спољашњег света. На тај начин, књижевна хетеротопија се показује као парадигма моћи уметности да открије смисао човековог постојања у свету, штитећи његову бит и духовност.

У есеју „О другим местима" (1984) Фуко истиче да хетеротопије, као реална места која заузимају реалан простор, представљају противтежу утопијама које представљају место без места, попут огледала у којем себе видимо на месту на којем нисмо. Међутим, закључку недостаје следеће: „(...) чамац је плутајуће парче места, место без места, оно које постоји само по себи, које је само по себи, затворено, и отворено ка бескрајној пучини, од луке до луке, од тачке до тачке (...) Брод је хетеротопија par exellance", уочава Јасмина Теодоровић и настоји да преиспита однос митолошке утопије и хетеротопије у Пекићевој Аргонаутици. Аргонаутика јесте „плутајуће парче места", хетеротопија par exellance, у оној мери у којој је „место без места" као и утопија par exellance. Зато се покреће питање митолошког дискурса који се у Пекићевим записима (У трагању за златним руном, 1987) одређује као онтолошка категорија, и његовог преплитања са утопијско-дистопијским импулсима који представљају антрополошку димензију која укида „биће као такво" (Атлантида, 2006). С тим у вези, намеће се и питање у којој мери је Аргонаутика хетеротопија, односно митолошка утопија, те који од „простора" заузима одредница фантазмагорија која се профилише као својеврсна хетеро-утопија.

Циклус приредили Тања Мијовић и Предраг Шарчевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње