Стварност и привид

Душко Прелевић: Интуиције: мета-филозофска разматрања

У циклусу СТВАРНОСТ И ПРИВИД: ФИЛОЗОФСКИ ПРОБЛЕМИ ПРЕДСТАВЉАЊА, у којем од вечерас емитујемо звучне записе са 22. Филозофског симпозијума у Сремским Карловцима, можете слушати снимак излагања Душка Прелевића "Интуиције: мета-филозофска разматрања".

Како запажа Душко Прелевић, у данашње вереме се развила дебата око тога у којој мери су интуиције присутне у филозофији и, у вези с тим, поново се тематизовало вредновање домета „кабинетске методологије”, која је често сматрана главном одликом филозофског начина истраживања. Ова дебата у великој мери је постала актуелна због занимљивих емпиријских увида експерменталне филозофије, у којој се на основу анкета и сличних техника тестирају интуиције испитаника приликом вредновања мисаоних експеримената и других аргумената у филозофији. Из резултата експерименталне филозофије уочљиво је да интуиције нису стабилне међу испитаницима и да зависе од фактора који се сматрају небитним приликом вредновања аргумената. Стога се иде у правцу одбацивања кабинетске методологије и трага се за алтернативним начинима истраживања.

Ипак, неки филозофи сматрају да кабинетска методологија ни у једном релевантном смислу не зависи од интуиција и да је зато критика филозофске методологије, која долази од стране заговорника експерименталне филозофије, прављење измишљеног противника.

У свему томе Душко Прелевић заступа средње решење: на примерима познатих и широко дискутованих филозофских аргумената, показаће се да интуицује јесу важан извор евиденције у вредновању филозофских теорија и да је у тим случајевима потребно директније одговорити на критику која долази од експерименталне филозофије; с друге стране, супротно мишљењу које бране заговорници експерименталне филозофије, многи филозофски аргументи (који су по својој природи априорни и спадају у домен кабинетске методологије, не зависе од интуиција ни у једном релевантном смислу; и треће, у дебатама које се воде око евиденционе вредности интуиција у филозофији, интуиције се често разумеју на различите начине, те треба издвојити она значења која су релевантна за вредновање домета кабинетске методологије и резултате експерименталне филозофије.

 

Снимак је забележен 12. септембра у Карловачкој гимназији у Сремским Карловцима.

Следећег петка, 20. новемнра, можете пратити излагање Појава и привид чији је аутор Драган Проле.

 

Уредници циклуса Тања Мијовић. 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње