петак, 05. дец 2014, 20:35
Викторијанске ствари
Ејза Бригс: Велика викторијанска колекција
У седмичном циклусу ВИКТОРИЈАНСКЕ СТВАРИ, који ћемо емитовати од 1. до 5. децембра, из истоимене књиге Ејзе Бригса читамо поглавље „Велика викторијанска колекција".
Ејза Бригс је један од најугледнијих британских иторичара. Рођен је 1921. године, а радио је као предавач на Вустерском колеџу у Оксфорду, професор модерне историје на универзитету у Лидсу, предавач и проректор на Сасекшком универзитету, ректор на Отвореном универзитету. Подручје истраживања му је друштвена и културна историја 19. и 20. века, а најзначајнија дела су му: Друштвена историја Енглеске, Викторијанци, Викторијански градови, Викторијанске ствари и Доба напретка. Почасни је предавач на многим универзитетима у Канади, САД и Енглеској, члан је Британске академије и Америчке академије наука и уметности, а титулу пера добио је 1976. године. Још увек је активан аутор, а ове године објавио је своју аутобиографију.
У књизи Викторијанске ствари Ејза Бригс пише о периоду од отварања Велике изложбе 1851. године до доношења друге Реформе 1867. године. Аутор истражује мисао, карактер и различита занимања појединаца из овог времена, а међу њима и познатих личности као штo су Антони Тролоп, Семјуел Смајлс, Бенџамин Дизраели, Волтер Беџот, Томас Хјуз и други.
Поглавље „Велика викторијанскa колекција" посвећено је „Кристaл Паласу" („Кристалној плати" или „Стакленој палати" као се још назива), здању које је архитекта Џозеф Пакстон осмислио за Велику изложбу 1851. године. Зграда је била сачињена од ливеног гвожђа и стакла и налазила се у Хајд Парку. Више од 14 000 излагача окупило се у Палати, која је располагала са око 92.000 m² изложбеног простора, како би прикзазли тадашње примере најновије технологије развијене у индустријској револуцији.
Конструкција „Кристал Паласа" стајала је само шест месеци на локацији на којој је подигнута, а потом је успешно демонтирана и следеће године опет састављена на другом месту, у јужном Лондону, где је додатно проширена. Тамо је остала до 30. новембра 1936. године, када је зграду је захватио велики пожар у којем је изгорела до темеља, чиме је Лондон изгубио једну од својих главних знаменитости.
Књига Викторијанске ствари први пут се појавила 1972. године у издању University of Chicago Press-a, а ускоро ће је објавити Службени гласник из Београда.
Превод с енглеског Данило Егеља.
Уредница циклуса Тања Мијовић.
Коментари