Нуклеарна електрана Запорожје остала је без спољног напајања електричном енергијом на више од три сата, па је морала да укључи резервне дизел-генераторе, што је први такав случај од децембра 2023. године.
Осамнаест резервних дизел-генератора почело је да ради у петак када је нестало спољно напајање, а спољно снабдевање електричном енергијом је потребно за хлађење језгара реактора и базена са искоришћеним горивом, наводи Нуклеарна перспектива.
Залиха горива за 10 дана за резервне генераторе складишти се у електрани, а генератори су искључени након што је напајање поново успостављено.
У Запорожју су, иначе, сви реактори искључени и у стању хладног гашења, али је електрична енергија потребна и за хлађење базена са истрошеним горивом који се налази у самој електрани.
Када се реактор искључи, у њему престаје ланчана реакција која производи топлоту (која се користи за добијање електричне енергије).
Међутим, фисиони производи настављају да пролазе своје процесе распадања и тиме производе додатну количину топлоте (у питању је такозвана резидуална или заостала енергија и обично је око шест одсто термалне снаге сваког реактора) која се мора некако уклонити.
Уколико се то не би радило, дошло би до прегревања реактора и топљења језгра што се сматра најгорим сценариом у нуклеарној индустрији и који се десио у ТМИ и у Фукушими (у извесном смислу и у Чернобиљу).
Због тога су нуклеарне електране опремљене са неколико резервних система који циркулишу воду кроз реактор.
Примарни су електричне пумпе које зависе од електричне енергије споља и управо је то изгубила електрана у Запорожју.
Међутим, за такве случајеве, нуклеарне електране су опремљене и још једним резервним системом: дизел-генераторима који у случају губитка спољне електричне енергије преузимају улогу хлађења реактора.
(Танјуг)
Коментари