Осам месеци од трагедије на железничкој станици у Новом Саду, велики број грађана окупио се на раскрсници, у непосредној близини од места на којем се надстрешница обрушила, када је настрадало 14 особа, а три су тешко повређене, од којих су две касније преминуле.
Бетонска надстрешница реконструисане Железничке станице у Новом Саду пала је око поднева у петак 1. новембра 2024. године.
Спасиоци су из рушевина извукли 14 тела и троје тешко повређених особа. Број погинулих порастао је на 16, пошто је двоје повређених преминуло од задобијених повреда.
Више тужилаштво у Новом Саду подигло је оптужницу крајем прошле године против 13 особа, али је суд вратио предмет тужилаштву на допуну истраге.
У притвору је девет особа, а троје је у кућном притвору, међу којима је и бивша в. д. генералне директорке "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић.
Бивши министар грађевинарства Горан Весић брани се са слободе, пошто је суд усвојио жалбу његовог браниоца и укинуо му притвор након неколико дана.
У Београду, Виши суд је потврдио оптужницу против троје окривљених за несрећу – С. К., менаџерке за развој инвестиција АД “Инфраструктура Железница Србије” са седиштем у Београду, председника Комисије за технички преглед Железничке станице у Новом Саду М. С. и чланице те Комисије Б. К.
И Тужилаштво за организовани криминал укључено је у истрагу, дало је своје мишљење на оптужницу и предмет придружило предистражном поступку о финансијским токовима свих актера на пројекту мађарско-српске железничке пруге на територији Србије.
Министар грађевинарства Горан Весић поднео је оставку 5. новембра. Двадесет дана након несреће оставке су поднели и в.д. директорка "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић и министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.
После несреће уследили су протести, свакодневно одавање поште страдалима и студентске блокаде и акције широм земље, којима се тражи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.
Блокирано је више десетина факултета на четири државна универзитета, неколико ректората..
Студентске блокаде почеле су на Факултету драмских уметности у Београду, због напада на студенте и професоре ФДУ током акције одржане четири дана раније, којом је одата пошта страдалима.
Протестима и обуставама рада прикључивали су се у претходних осам месеци и просветни радници у основним и средњим школама, матуранти, адвокати, радници.
Тадашњи премијер Милош Вучевић поднео је оставку у јануару, пошто је, како је рекао, трагедија у Новом Саду бацила велику сенку на целу прошлу годину и рад Владе.
Коментари