Данска министарка за Европу о председавању ЕУ, проширењу и Србији
Данска, која данас преузима ротирајуће председавање Савету Европске уније, најављује да ће проширење ЕУ бити један од њених главних приоритета, као део шире стратегије јачања Уније и њене безбедности. У разговору за РТС министарка за Европске послове Данске Мари Бјере каже да подржава отварање Кластера 3 у преговорима са Србијом, али истиче да Србија тренутно заостаје за осталим земљама кандидатима у спровођењу реформи и усклађивању са спољном политиком ЕУ према Русији.
"Нажалост, напредак у реформама у Србији је прилично спор у поређењу са осталима. Надамо се да ћемо моћи да отворимо Кластер 3, али потребно је да видимо више резултата него до сада", рекла је Мари Бјере.
Министарка је истакла да је у садашњим геополитичком околностима усклађеност са европском спољном политиком према Русији изузетно важна, и да би усклађеност од 100 одсто био јасан знак посвећености Србије чланству у ЕУ. Наводи да порука данског председавања Београду гласи – врата ЕУ остају отворена, али напредак ће се мерити конкретним реформама и јасним опредељењем ка европским вредностима и политици.
"Проширење ће бити један од наших кључних приоритета. У свету који се мења, уз агресију Русије у Украјини и неизвесност око трансатлантских односа, већа Европска унија значи снажнија Европска унија", истиче Мари Бјере.
Према оцени министарке, Русија не води рат само у Украјини већ и кроз манипулације, дезинформације и политички притисак на друге кандидате. Ако желимо стабилнију и безбеднију Европу, морамо да напредујемо са проширењем.
У оквиру припрема за председавање, данска министарка је посетила све земље Западног Балкана, укључујући и Србију прошлог новембра.
Бјере: У реформама предњаче Црна Гора и Албанија
Наводи да проширење види кроз призму безбедности континента и објашњава да геополитички разлози јасно налажу да се напредује у преговорима са земљама кандидатима.
"Надам се да ћемо током нашег председавања моћи да учинимо следеће кораке ка чланству са неким од земаља кандидата. Наравно, они морају да покажу резултате, јер ЕУ неће бити снажнија ако нове чланице не испуне критеријуме у темељним вредностима владавине права и демократије", каже Мари Бјере.
Министарка истиче да Украјина и Молдавија остварују огроман напредак, док на Западном Балкану у реформама предњаче Црна Гора и Албанија.
"ЕУ треба да буде спремна за проширење"
Мари Бјере је указала да, поред земаља кандидата, и ЕУ треба да буде спремна за проширење, али да унутрашње реформе ЕУ не треба да коче напредак у преговорима о чланству.
"Реформа функционисања саме Уније не би требало да буде препрека за преговоре, већ паралелни процес. Пред нама је и даље много преговора са земљама кандидатима. Треба да их убрзамо и да истовремено радимо на томе да и ми будемо спремни за пријем нових чланица", поручила је Бјере.
Данска је преузела председавање од Пољске, а првог јануара 2026. године препустиће га Кипру. Председавајућа земља организује и води све састанке савета ЕУ осим спољних послова и може да утиче на то која питања ће на агенди ЕУ добити већу пажњу током шестомесечног мандата.
Коментари