Амбасадорска конференција у Београду - Ђурић: Србија ће бити најчвршћи бедем међународног права
У Београду је почела Амбасадорска конференција на којој су се окупили амбасадори, генерални конзули и шефови мисија Србије при међународним организацијама. Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је на отварању конференције да ће Србија бити најчвршћи бедем међународног права, као да ће српска дипломатија наставити да се развија у изазовном времену које долази.
"Наше Министарство спољних послова мора да буде главни носилац и стуб спољнополитичког одговора Србије и главна подршка свим државним институцијама у вођењу спољне политике, у времену које од нас захтева да будемо флексибилни, прилагодљиви, спремни да пригрлимо нове технологије, нове друштвене политичке околности и да на њих дамо најбољи могући одговор", рекао Ђурић.
Подсетио је да се Амбасадорска конеференција одржава у Београду после више од једне деценије.
"Овде смо се сабрали и окупили да заједнички сагледамо спољнополитички наступ Србије у времену које је турбулентније и изазовније од времена са којим су се суочавале можда било које генерације дипломата у модерној српској историји", рекао је Ђурић.
Додао је да је уверен да су пред Србијом и велики нови хоризонти сарадње.
"Уверен сам у то да ћемо и са новом администрацијом у Сјединим Државама, са којима остварујемо изванредну и свакодневну комуникацију, успети да дамо нови допринос остваривању мира и стабилности у нашем региону.
Да ћемо сачувати и јачати наша традиционална пријатељства и да ћемо унапредити односе и са Народном Републиком Кином.
Да нећемо изгубити наше односе ни са Русијом, ни са било којом другом земљом света", истакао је Ђурић и додао да ће се Србија све време држати принципа уклесаних у Повељу УН. Амбасадорску конференцију организује Министарство спољних послова Србије.
Државни секретар Министарства спољних послова Никола Стојановић рекао је за РТС да се данас окупљају амбасадоро и са истока и са запада, југа и севера.
"Сви се окупљамо у Београду са једним циљем, а то је да се договоримо како да кординирамо активности у 2025. годнине“, рекао је Стојановић.
Брнабић: Србија више није неми учесник у светској политици
Учесницима конференције обратила се председница Скупштине Србије Ана Брнабић. "Србија више није неми посматрач у светској политици већ држава која је данас активна у обликовању будућности европског континента", поручила је Ана Брнабић.
Она је истакла да има пуно изазова пред нама у данашњем свету и да је задатак државе не само да се очувају национални интереси већ и да будемо активан учесник у изградњи стабилне и просперитетне будућности наше земље.
"Мени је заиста изузетна лична част да се обратим на овом догађају, на овој значајној конференцији која се одржава први пут, као што је и Марко, након 12 година. Велика је ствар и важна ствар за Србију да има овакву конференцију и окупи наше дипломате на једно место, макар једном годишње. Жао ми је што се то није дешавало у последњих 12 година, једнако ми је драго што си ти преокренуо тај тренд и надам се да ћемо сада имати овакву конференцију сваке године", поручила је Брнабићева министру спољних послова Марку Ђурићу.
Навела је да је таква конференција прилика да сагледамо све изазове који су пред нама, а њих је тако много у даношњем свету, али такође да сагледамо и бројне могућности које нам предстоје у спољној политици Србије.
"И успевали смо у последњих 10 година да се суочавајући са изазовима да правимо додатну вредност за наше грађане, за нашу привреду, за све људе који живе у Србији, али такође и велику додатну вредност, много додатне вредности и за људе који живе у овом региону", рекла је Брнабићева.
Захвалила је дипломатама на свему што су учинили за нашу земљу до сада.
"Ваша улога у представљању Србије у свету је непроценљива и ја сам сигурна да ће бити све важнија у односу на то како се Србија мење и колико се њена улога у свету променила. Ја дипломатију из свог искуства као председнице Владе Србије од скоро седам година, да будем искрена пре свега видим као уметност. Посебно у данашњем свету. И вас заиста на много начина као уметнике", рекла је Брнабићева.
Додала је да је важно за све наше грађане да увиде да дипломатија није само политика већ да је такође и познавање енергетике, познавање економије, разумевање културе, технологије, спорта, односе са нашом дијаспором и много других ствари које се често не разумеју када погледате улогу једног дипломате. То да Србија више није неми посматрач у светској политици потпуно је, како је рекла, очигледно из више ствари.
"За мене, уколико погледате фреквентност и ниво посета страних званичника, најважнијих светских званичника Србији у последњих десет година, посебно у овој, 2024. години. ада су Србију, између осталих, посетили и кинески председник и то други пут у последњих десет година, француски председник, такође други пут у последној деценији, немачки канцелар, такође други пут, прво канцелорка Меркел, онда канцелор Олаф Шолц, председница Европске комисије, ако се не варам, трећи пут у свом мандату, председник УАЕ, такође, уколико се не варам, трећи пут у последњих десет година, председник Турске, други пут, и многи други, међу којима председник Индонезије, Азербејџана, председник Казахстана и многих других све утицајнијих земаља у свету", навела је она.
Нагласила је да имајући све то у виду дипломатска мрежа Србије мора да се прилагоди изазовима који су пред нама, али и промењеној улози Србије. "И драго ми је што је министар Ђурић управо о томе причао и о свим плановима које министарство спољних послова Републике Србије има, да се модернизује, да се унапреди и да се ојача наша дипломатска мрежа", нагласила је Брнабићева.
Бајрамов: Изузетно добри односи Србије и Азербејџана, подршка око кључних питања
Министар спољних послова Азербејџана Џејхун Бајрамов рекао је на Амбасадорској конференцији у Београду да је Србија и Азербејџан имају изузетно добре односе који се заснивају на међусобном поштовању и поручио да ће се и у будућности две земље подржавати око кључних питања.
"Као што је поштовање територијалног интегритета и суверенитета, неповредивости међународно признатих граница.
Морамо се супроставити пракси дуплих стандарда и селективног приступа. Морамо остати будни у вези са константним покушајима мешања у наше унутрашње ствари и послове", нагласио је он.
Бајрамов је истакао да је учешће Азербејжана на овој конференцији још један од показатеља изузетно добрих доноса две земље, које поред дипломатске сарадње имају добру сарадњу и у области привреде и енергетике.
Додао је да између две земље постоји политички дијалог, блиска сарадња између парламента. Истакао је да политичку и дипломатску сарадњу прати и привредна сарадња и сарадња у области енергетике која је веома важна.
"Азербејџан је допринео снадбевању енергијским изворима и наша нафта и даље тече ка европском тржишту. Данас Азербејџан снадбева 12 земаља гасом. Поносан сам што могу да кажем да је ове године гас из Азербејџана дошао и до Србије, имајући у виду ваш стратешки положај. Верујемо да ваша земља може бити такође и транзитна рута.
Природни гас је оно што је важно и бит ће важан још дуго времена, али и поред тога ми у Азербејџану веома марљиво радимо на томе да ширимо наше капацитете. У том смислу имамо и партнерство са Грузијом и Јерменијом", рекао је он.
Додао је да са партнерима у централној Азији, раде и на сарадњи у области зелене енергије.
"Азербејџан је успоставио ново партнерство са Узбекистаном и сарађиваћемо на производњи зелене енергије која ће се затим даље преносити", истакао је он. Навео је да Азербејџан и Србија, разматрају такође могућности изградње гасне електране овде у Србији. Истакао је да се обе земље налазе на енергијским раскрсницама. "Морамо да заједно радимо на томе да искористимо географске предности наших земаља, које су добро позициониране, тако да буду транзитне руте и да помогну и својим суседима", навео је министар.
Додао је да можемо да остваримо сарадњу и области туризма и да те потенцијале треба истажити. Подсетио је да је ове године Азербејџан био успешан домаћин у организовању Конференције о климатским променама која се је позната под називом KОП29.
"Србија је била представљена на овој конференцији на највишем нивоу. Делегација коју предводио председник Србије Александар Вучић, склопила је важне споразуме што представља нове глобалне циљеве, које треба остварити у оквиру климатских промена до 2035. године", нагласио је он.
Истакао је да му је част и што је Србија добила прилику да буде домаћин специјализоване изложбе Експо 2027 и уверен је да ће овај Експо бити изузетно успешан. Министар спољих послова Азербејџана подсетио је да су се две земље суочавале са бројним изазовима како би сачувале своју слободу и своје политике.
Коментари