Разговори о изборним условима - Брнабић: Све се свело само на датум; СПН: Нема помака
У Скупштини Србије су завршени вишечасовни разговори власти и опозиције о изборним условима. Србија против насиља саопштила да су сви остали при својим ставовима и да није било помака.
Припремила Милица Пујкиловић
Брнабић: Избори у Београду биће одржани 2. јуна у последњем законском року
Избори у Београду биће одржани 2. јуна, када им је законски рок, у најкаснијем могућем термину и то на експлицитни захтев и молбу председника Александра Вучића да се на тај начин "изађе у сусрет опозицији", рекла је данас председница Парламента Ана Брнабић.
"Избори као једна од важнијих тема данашњих консултација, нису садржали питање неусловности, већ питање датума, тако да ће се одржати када им је законски рок у најкаснијем могућем термину, а то је 2. јун и то на експлицитни захтев председника Републике, који ме је замолио да изађем у сусрет, на крају крајева опозицији, да те изборе распишем и да они буду у последњем могућем термину", рекла је Брнабић.
Брнабић је на конференцији за медије после састанка власти и опозиције, истакла да је опозиција одустала од свог првобитног захтева да се сви избори обједине за 2. јун и да тај предлог за њих, како је рекла, више није на столу.
Опозиција сада, додала је, помиње обједињавање избора за јесен. То би, како је објаснила, додатно направило штету Београду, који, како наводи, већ дуго функционише под вођством привременог органа.
"Не више сада ни на јесен, већ не знамо тачно ког датума, а имајући у виду да град у овом тренутку функционише под вођством привременог органа, са привременим финанасирањем, већ практично шест месеци.
Какав би то сигнал дало београђанима и показало озбиљност или неозбиљност да град ове величине функционише под неким привременим статусом више од годину дана, и рационално објашњење за то нисмо добили", рекла је Брнабић.
Завршени разговори, одлука опозиције у петак
У Скупштини Србије завршен је састанак на коме су представници власти и опозиције разговарали о изборним условима.
Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић рекла је, после састанка, да се ни данас није макло даље од почетка и да су сви остали при својим ставовима.
Председник странке Србија центар Здравко Понош тврди да су се власт и опозиција сагласили да нема времена да се поправе изборни услови до 2.јуна, а то је, каже, на неки начин констатовано и у извештају који је доставио ОДИХР.
"Власт је одлучила да иде на изборе са нама или без нас. Можемо да сачекамо још дан или два, али под овим условима ми на те изборе не можемо да изађемо", рекао је Понош.
На питање зашто ће тек у петак да саопште одлуку имајући у виду да већ сада кажу да неће под оваквим условима на изборе, Понош је казао да постоје организације у оквиру коалиције које још нису завршиле интерне процедуре, а да постоје организације које имају јасан став на ту тему.
Састанак траје више од три сата
Састанак представника власти и опозиције траје више од три сата.
Почео састанак власти и опозиције о изборним условима
У Скупштини Србије почео је четврти састанак власти и опозиције о изборним условима на иницијативу председнице парламента Ане Брнабић.
На састанак су дошли представници владајуће коалиције, Миленко Јованов (СНС), Снежана Пауновић (СПС), као и представници других странака на листи "Александар Вучић - Србија не сме да стане", а и представници коалиције "Србија протиов насиља" Радомир Лазовић, Биљана Ђорђевић (Зелено-леви фронт), Мариника Тепић (Странка слободе и правде), Зоран Лутовац (ДС), Мирослав Алексић (Народни покрет Србије) и други.
Прошли састанак у парламенту представници коалиције "Србија против насиља" су напустили, а данашњи се одржава дан пошто су представници те коалиције послали нови предлог председници парламента Ани Брнабић.
Председница Скупштине Ана Брнабић је на јучерашњој конференцији за новинаре рекла да су захтеви коалиције "Србија против насиља" у супротности са ОДИХР препорукама, а да је њихов ранији захтев који се тиче обуставе изборних радњи за београдске изборе противуставан.
Најавила је да ће се до краја недеље формирати Комисија за измену и допуну закона у складу са ОДИХР препорукама, те да ће се радити и на формирању Комисија за увид и ревизију бирачког списка и поручила: "Ко хоће да учествује - хвала, ко неће настављамо да радимо".
Брнабићева је на конференцији за новинаре упитала како даље наставити дијалог кад добија по два-три различита захтева тог дела опозиције недељно.
Коалиција "Србија против насиља" је послала Ани Брнабић захтев да се двотрећинском већином усвоји уставни закон о изменама и допунама Закона за спровођење Устава како би се сви локални избори одржали у истом дану 2024. године.
Обавестили су је и да су се пре четири дана, 12. априла званично обратили ОЕБС-у са захтевом да та организација посредује поводом, како кажу, постизборне кризе. Ово је четврти пут да се представници власти и опозиције састају како би разговарали о побољшању изборних услова.
Тема првог састанка је била примена ОДИХР препорука, међутим највише се разговарало о три захтева опозиција - од којих је власт одмах прихватила два (комисија за бирачки списак, професионално извештавање јавних сервиса), али није прихватила спајање избора.
Други пут је настављено о истим захтевима, а на трећем састанку, који је коалиција "Србија против насиља" напустила говорило се о изменама више закона (закона о избору народних посланика, о локалним изборима, о уставном суду, о финансирању политичких активности, о спречавању корупције).
После напуштања састанка, групација странака окупљена СПН није децидно навела да ли ће наставити учешће, а након тога је Брнабић позвала странке да јој доставе предлоге, после чега је навела да прихвата све осим одлагања избора у Београду.
После свега, уследио је нови захтев коалиције "Србија против насиља" због чега се Ана Брнабић и обратила медијима.
Коментари