Читај ми!

Усвојен Предлог закона о изменама и допунама Закона о ДНК регистру

Влада Србије усвојила је Предлог закона о изменама и допунама Закона о националном ДНК регистру. Изменама се отклањају уочени недостаци у примени Закона и извршавају обавезе Републике Србије из пресуде Европског суда за људска права у предмету "Јовановић против Србије".

Из Владе Србије су саопштили да се кључне измене тичу прецизирања база ДНК профила у Регистру, односно њихових збирки које ће обезбедити бољу систематику и прегледност националног ДНК регистра и адекватно разврставање података према категоријама лица у кривичном поступку у зависности од тога да ли су осумњичени, оптужени, осуђени или оштећени, што представља и додатно усклађивање са прописима који уређују заштиту података о личности. 

Додали су да измењена решења прецизирају сврху обраде података у националном ДНК регистру и рокове за чување података, чиме се омогућава остваривање Уставом гарантованих права на приватност и заштиту података о личности.

Нова база ДНК профила

Формира се и нова база ДНК профила, који су утврђени у поступцима за утврђивање чињеница о статусу новорођене деце, за коју се сумња да су нестала из породилишта или здравствених установа у земљи. 

Таква база се формира због обавеза које произлазе из Закона о утврђивању чињеница о статусу новорођене деце за коју се сумња да су нестала из породилишта у Републици Србији, како би се извршила обавеза наше земље из пресуде Европског суда за људска права у предмету "Јовановић против Србије".

Изменама Закона формирају се и две нове збирке ДНК профила које се односе на ДНК профиле лица утврђене у поступцима спречавања и заштите од претњи националној и јавној безбедности ("потенцијални терористи") у контексту борбе против тероризма и уводи обавеза акредитације за ДНК лабораторије које по наредби суда вештаче у кривичном поступку, у складу са одговарајућим међународним стандардом и у року од пет година од дана ступања на снагу тог закона. 

Акредитација ових лабораторија допринела би већој прецизности, односно тачности података који се користе као доказ у кривичном поступку и уносе у национални ДНК регистар. Истовремено, акредитација ДНК лабораторија у складу је са препорукама европских експерата и Европске мреже форензичких института – ЕНФСИ, закључено је у саопштењу Владе Србије. 

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње