Речна полиција прискаче у помоћ и дели флајере – порука свима који скачу са чамца и поред сплавова
После кратког предаха од врелих летњих дана, поново следи топли талас. То значи и већи број људи на београдским плажама. Андријана Петровић из Речне полиције каже за РТС да несреће на плажама нису толико честе, а најчешће настају приликом искакања из чамаца и у случају када непливачи одлуче да пливају. Патроле су 24 сата на терену како на води тако и у приобаљу, истиче Петровићева, уз поруку да је безбедност купача приоритет.
Град који има две велике реке има и много места за освежење. Грочанска Ада, Бела стена, Тарзан плажа, Ада Међица, Дубоки поток у Барајеву, Спрудови, Шљункара код Борче - ово су само неке од популарних плажа у Београду.
Андријана Петровић из Речне полиције рекла је, гостујући у Београдској хроници, да је већи број неуређених купалишта где грађани желе да проведу летње дане, осим на Ади Циганлији и Лиду.
Одговарајући на питање колико често се дешавају несреће на неуређеним плажама, Петровићева каже да те несреће нису баш толико честе.
“Најчешће несреће које се дешавају су приликом искакања из чамаца, долази до повреда, или кад непливачи одједанпут реше да пробају у некој реци да пливају па дође до незгоде. Такође, има и случајева где је било и утапање, али то није баш толико често”, навела је Петровићева.
На неуређеним плажама нема спасилаца
Петровићева указује да је један од највећих проблема то што на неуређеним плажама нема спасилаца, зато што не постоји инфраструктура која је потребна да би нека плажа била уређена.
“Наравно, ми из Речне полиције смо први који прискачемо у помоћ, али такође колеге из Жандармерије, Хитне помоћи, Горске службе, зависи од ситуације”, додаје гошћа Београдске хронике.
Редовне патроле или по позиву
"Наше патроле су 24 сата присутне на терену, како на води, тако и у приобаљу тих истих река и ми радимо превентивно, пре свега, да бисмо упозорили грађане где смеју, а где не смеју да се купају”, истиче Петровићева.
Због чега је опасно купати се поред сплава
Петровићева наводи да вода носи своје ризике, а Дунав поготово.
"Испод сплавова се налазе одређене конструкције, као што су сајле и разни други предмети. Пошто је вода непредвидива, а и време нам је променљиво, посебно последњих пар година, долази до честих промена. Испод воде се налазе спрудови, налазе се вирови, вода врло лако може да вас подвуче под тај сплав и онда дође до неке незгоде. Имали смо случај пре пар година где је дете у Новом Саду скочило са сплава, ударило у неки чврсти објекат и нажалост утопило се. Тако да то је оно што ми радимо заправо превентивно, информишемо људе да не раде то зато што у близини не постоји неко ко може инстант да вам притечи у помоћ”, објаснила је Петровићева.
Флајери о правилима понашања на води
Патроле Речне полиције већ годинама деле флајере и информишу грађане о неким правилима понашања на води.
“Између осталог, ту се налазе одређене ствари као што је да се не излажете директно сунцу јер може да дође до топлог удара, сунчанице, да се не купате на неуређеним купалиштима зато што ту нема спасилаца и разне друге ствари, али ко је на води већ ће добити тај флајер”, наводи Петровићева.
Да ли неуређене плаже ипак могу да се уреде
Ада Међица је омиљено место за купање Новобеограђана и оних који имају сојенице. Поставља се питање зар није лакше њу претворити у плажу која ће бити регуларна за све посетиоце и имати спасиоце.
Петровићева подсећа на претпоставку - "ја се купам ту дуго, ништа ми се није десило".
"Али, то најчешће је један тренутак непажње који може да доведе до неког потенцијалног проблема", подвукла је она.
"Постоји, наравно, могућност да се Ада Међица преуреди, поготово те горње шпице, али потребна је цела инфраструктура да се изгради, где постоји спасилац, где постоји екипа Хитне помоћи и разне друге ствари. Тако да, могуће је, али треба радити то дефинитивно", каже Петровићева.
Напомиње да Речна полиција има одличну сарадњу са свим институцијама, али свакако постоје неке ствари још које треба да се ураде.
Порука онима који хоће да скачу са чамца
Петровићева има поруку за оне који ипак хоће да се купају поред сплавова на Ада Међици и скачу с чамца да би се расхладили.
"Наша порука је да је ваша безбедност оно што је приоритет пре свега вама, а онда и нама. Треба да се води рачуна како о себи, тако и о другима. Треба да се поштују нека наша правила јер нисмо их писали и нисмо их радили без везе”, закључила је Андријана Петровић из Речне полиције.
Коментари