Како научна истраживања могу побољшати животну средину и здравље - признања за иновативне пројекте
Додељена су признања пројектима грађанских научних истраживања у 2024. години, која ће бити финансирана у оквиру другог националног Јавног позива. За то је одвојено 35 милиона динара.
Од 64 пријављена пројекта, одобрено је 11. Баве се заштитом животне средине, очувањем биодиверзитета, медицином...
"Заједно са ученицима и децом из предшколских установа, ми радимо на едукацији како о важној улози коју пасуљ као биљка има у побољшању и обогаћивању земљишта или позитивном утицају на здравље у исхрани људи", наводи Мирко Ђорђевић са Института за биолошка истраживања "Синиша Станковић".
Ти пројекти приближавају науку грађанима и укључују их као подршку.
"Поред научно-истраживачких организација које јесу те координишу пројекте. Ту имамо прилику да се пријаве локалне самоуправе, компаније односно привреда да буде део тог процеса и трећа кључна тачка јесу грађани који могу допринети, прикупљањем методологије, кроз разне методологије, могу бити део истраживачких процеса", каже Данијела Вучићевић из Центра за промоцију науке.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић наводи да је један од пројеката фокусиран на Шумадију.
"Ви знате да смо ми богати у диверзитету, али да свако место, свако село има неко старо дрво, за које мештани знају, који се брину о њима. Желимо да попишемо то дрвеће, да у комуникацији са локалним становништвом видимо шта у Србији имамо од тог стогодишњега дрвећа и им пружимо подршку у очувању биодиверзитета", указује мнистарка Беговић.
У пројектима учествују: институти, факултети ,организације цивилног друштва, локалне самоуправе и јавна предузећа, школе, библиотеке, привредници.
Коментари