Пешић: Нико није против АБА лиге, али је она за српску кошарку превазиђена

Селектор кошаркашке репрезентације Србије Светислав Пешић рекао је да је за српску кошарку АБА лига превазиђен концепт и да у Србији мора да се размишља о новом систему такмичења, али да за то морају да се изјасне Црвена звезда и Партизан, преноси специјализовани кошаркашки сајт.

АБА лига је формирана 2001. године од стране представника клубова из БиХ, Словеније, Хрватске и Црне горе. Касније су се и српски клубови прикључили лиги.

У последње време се све чешће може чути то како садашњи концепт регионалног такмичења није добар за развој српских клубова, а ни целокупне кошарке у Србији.

Црвена звезда и Партизан са буџетима и тимовима које тренутно имају, у лиги немају правог конкурента и некога ко би могао да се умеша у борбу за трофеј.

Раније се знало да првак АБА лиге добија специјалну позивницу за улазак у Евролигу, али последњих година, у најелитније европско кошаркашко такмичење улази тим који плати ту исту позивницу, без обзира да ли је освојио лигу или није.

Поставља се питање: Да ли је таква АБА лига сада потребна српским клубовима?

Пешић: Мора да се гледа корист и за српску кошарку

О свему томе је у последње време често говорио Светислав Пешић, који је један од заговорника јаке домаће лиге као једног од предуслова за развој српске кошарке.

Тој теми је пажњу посвећивао и 2001. године, у разговору за магазин Тренер, када је први пут постао селектор, тада Југославије.

"Не треба да размишљамо о било каквим регионализацијама. Бићемо онолико јаки колико се сами организујемо", рекао је том приликом Пешић.

Потом је 2008. рекао да нико у Србији нема заверу против Јадранске лиге, али да мора да се гледа корист и за српску кошарку.

23 године након оснивања АБА лиге има исто мишљење, али су се околности у међувремену промениле.

"И даље сматрам да је врло важно да се каже – нико није против АБА лиге или укидања АБА лиге. Може и даље да постоји и треба да постоји, у зависности од потреба клубова на просторима бивше Југославије. Што се Србије тиче, уверен сам да је за нашу кошарку АБА лига превазиђена и да смо од те кошарке са аспекта интереса и напретка клубова профитирали. Не можемо да кажемо да је АБА лига била погрешно решење. Међутим, то су времена која су прошла. Сада у Србији морамо да размишљамо о новом систему такмичења", рекао је Пешић.

Да би дошло до промене система такмичења, клубови ће морате да се изјасне рекао је селектро Србије.

"Уско гледано, да би се постигао успех, важно је да се врши њихова добра селекција. Друго је пронаћи адекватну методику тренинга играча које смо селектирали. Када говорим о томе, не мислим само на селекцију репрезентације, већ и за клубове. Значи две ствари – каква је селекција и каква је применљива организација тренинга – од тога ће зависити напредак играча и напредак српске кошарке. Уколико немамо примењив систем такмичења на укупан развој, не можемо да напредујемо. Ни играчи, ни клубови. Треба да се определимо шта желимо – само два наша клуба у последњих 15 година су редовни учесници европских такмичења. Ниједан клуб Кошаркашке лиге Србије не игра европско такмичење. То је годинама уназад тако. Да би дошло до промена система такмичења, клубови морају да изразе интерес за то, а Кошаркашки савез Србије интерес треба да претвори у стратегију и правила.”

Један услов мора да се испуни, односно – без њега не може. Све то је у вези и са структуром данашње Евролиге.

"Ако Црвена звезда и Партизан не желе да играју Суперлигу Србије, професионалну домаћу лигу, онда од тога нема ништа. Зашто они? Зато што су водећи клубови и једини који у континуитету играју европска такмичења. Ако би они кроз новоформирану Суперлигу добили проходност у Евролигу, онда би и једни и други почели да размишљају о томе да играју и домаћу професионалну лигу. Проблеми су што се и Црвена звезда и Партизан све више и више ослањају на стране играче. То у перспективи није добро, не само укупно за репрезентацију и кошарку, већ ни за њих саме", објашњава српски тренер.

Такву ситуацију и проходност у Евролигу, упоредио је са шампионом Литваније, Жалгирисом.

"Када би имали гарантовано место, као што има Жалгирис, онда више можеш да се ослониш на стварање играча и давање шансе младима. Црвена звезда и Партизан по сваку цену желе у Евролигу и виде своју егзистенцију у томе. Ако немаш гарантовано место, већ сваке године мораш да се бориш да будеш први у АБА лиги, која по новим правилима не даје право учешћа. Значи освојиш АБА лигу и још увек не знаш да ли ћеш у Евролигу. Онда си ти у проблемима на који начин да формираш стратегију. Општи је то проблем српске кошарке који треба да се решава, али се он никад неће решити ако клубови за то не покажу интерес", закључио је Пешић.

Од укупно 16 тимова у такмичењу, занимљива чињеница јесте да ове године у АБА лиги учествује шест српских клубова, највише од оснивања.

субота, 04. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње