среда, 16.07.2025, 16:00 -> 18:52
Извор: Радио Београд 2
Аутор: Тања Живковић
„Путеви очајника” и јулске изложбе у КЦБ-у
Фадил Шарки, Сенка Ристивојевић, Владимир Бјеличић
Изложба фотографија „Путеви очајника” Фадила Шаркија, београдског фотографа и мајстора фотографије ФСС-а, отворена је синоћ у Галерији ’73. Фото-есеј „Путеви очајника” настао је 2015. године, након четворомесечног Шаркијевог путовања са групом избеглица од Београда ка Мађарској и Аустрији. „Прешавши из Македоније у Србију, избеглице краће време остају у Прешеву ради регистрације, а потом долазе у Београд, где у парку код Железничке станице организују свој камп.
На том дугом путу (од Сирије, Авганистана, Либије, Сомалије…) многи су се раздвојили од својих породица, тако да су у Београду остајали дуже време надајући се да ће се поново окупити и наставити даље ка Западу.
То чекање се за већину продужавало недељама, што ми је омогућило да им се приближим и упознам са многима и та присност ми је и омогућила да могу без отпора и негодовања да снимам и бележим фото-апаратом њихов живот на овој локацији”, објашњава аутор.
Фадил Шарки (1951) студирао је новинарство на Факултету политичких наука у Београду. Имао је 14 самосталних изложби. Излагао је на више од 170 колективних изложби у земљи и иностранству, где је добио више од 30 награда. Између осталог, девет пута је награђиван на републичким изложбама Фото-савеза Србије. Два пута је освојио прво место на конкурсу „Press photo Srbija” у категоријама документарне фотографије и још неколико награда. Члан је УЛУПУДС-а.
Са Фадилом Шаркијем у Златном пресеку разговарамо о одласцима и повратку...
У другом делу емисије пажњу посвећујемо јулским изложбама које су отворене у сва три галеријска простора Културног центра Београд.
У галерији „Артгет” је самостална изложба Мирослава Терзића која представља избор из циклуса фотографија аутора познатог широј јавности по својим радовима у филмској и рекламној индустрији. Ова упоришта у филму, примењеној и модној фотографији очигледна су у најновијој Терзићевој серији под називом „Жудњаˮ. Сам назив говори о намери аутора да кроз корпоралне представе, пажљиво инсцениране, изузетно чулне и материјалне, откључа пут до дубоких сукоба самог бића, оног дела у којем су затрпане све неизговорене речи, а који нас уводи у стања свеопште отуђености.
У Ликовној галерији отворена је изложба Јелене Мицић и Мирка Николића „Челично пријатељство”. То је студија друштвено-природне околине Железаре Смедерево погођене индустријом и њеном политичком економијом. Имајући на уму историју саме железаре, али и шири гео-политички заплет индустријске политике, уметници* кроз размену са локалним активист*кињама и људима који живе у непосредној близини фабике стварају контра-архиву као опозит званичном и доминантном наративу. Изложба је наставак сарадње у оквиру иницијативе „Imagine Climate Dignity: Artistic Collaborations”, у оквиру међународног конкурса „On The Road Call 2”, пројекта Аустријског министарства европских и спољних послова.
На Тргу републике, у Галерији Подрум, посетиоци ће моћи да погледају и луткарску представу уметнице Даниjеле Ортиз „Корен који си ишчупао није рупа у мојој земљи, то је тунел”, која је премијерно изведена у оквиру 60. Октобарског салона. Актуелна друштвена криза на глобалном нивоу узрокована ратничким и експанзионистичким стратегијама водећих сила дефинитивно означава sтање перманентног хаоса. Ратови као доминанти узрочници многоструких стрепњи, патњи, прогона и миграција доносе новац, а мртва тела оних обесправљених постају нова валута. Овакав некрополитички поредак своје најперфидније обличије узима у геноциду који суверена држава Израел спроводи над палестинским народом.
О изложбама говоре кустоси КЦБ-а Сенка Ристивојевић и Владимир Бјеличић.
Емисију води Тања Живковић.
Autor:
Тања Живковић, Зоја Бојић
Емисија се бави визуелним уметностима и ликовном културом [ детаљније ]
Коментари