Читај ми!

Студио Славенски ‒ Музичка фантазија

Последњи концерт из циклуса Студио Славенски, који су уз директне радијске преносе из Легата Јосипа Славенског у сезони 2024/25. године сваког последњег четвртка организовали Радио Београд 2 и Сокој, одржаће виолончелиста Ђорђе Милошевић и пијансткиња Бојана Димковић. Они ће извести програм под називом Музичка фантазија, а чине га дела Фраческа Ђеминијанија, Роберта Шумана и Ивана Бркљачића.

ПРОГРАМ:

 

Франческо Ђеминијани (Francesco Geminiani, 1687‒1762)

Соната у де-молу, оп. 5. бр. 2 за виолончело и басо континуо (транскрипција за виолончело и клавир)

I Allegro

II Presto

III Adagio

IV Allegro

 

Роберт Шуман (Robert Schumann, 1810‒1856)

Фантастични комад (Fantasiestücke) оп. 73

I Zart und mit Ausdruck

II Lebhaft, leicht

III Rasch und mit Feuer

 

Иван Бркљачић (1977)

Нови талас – Соната за виолончело и клавир

 

 

Ђорђе Милошевић (Београд, 1979) завршио је МШ „Мокрањац” у Београду, у класи проф. Реље Ћетковића. Дипломирао је виолончело на ФМУ у Београду, у класи проф. Сандре Белић. Био је стипендиста Mинистарства културе и образовања Луксембурга где се усавршавао на Националном музичком конзерваторијуму, у класи проф. Клода Ђампелегринија (Claude Giampellegrini). Током школовања добио је многе награде на домаћим и међународним такмичењима. Активно се усавршавао на мајсторским курсевима за виолончело, камерну, барокну и савремену музику код: М. Лера, А. Герхарда, С. Аполина, К. Родина, К. Јанковић, И. Калмана, П. Гулде, М. Удеа, М. Кодла, Б. Коксеа, Џ. Крауча, Л. Камингса, Џ. Адамса…

Од 2004. године, у Србији и иностранству, наступа и као барокни виолончелиста интерпретирајући рану и барокну музику на аутентичан начин. Један је од оснивача домаћих камерних ансамбала Београдски барок и Гудачки квартет „Мокрањац”, са којима је одржао велики број концерата у земљи и иностранству (Шведска, Хрватска, Црна Гора).

Био је члан ансамбла за савремену музику Luxembourg Sinfonietta, као и барокних ансамбала Nymbus и Balkan Baroque Band са којима је у периоду од 2006. до 2014. године редовно наступао и остварио велики број концерата широм Европе (Немачка, Француска, Белгија, Луксембург, Словенија, Грчка, Румунија, Бугарска,...).

Редовно наступа и остварује концерте у Србији и иностранству са ансамблом Tempera Barocca (Србија, Француска, Русија). Члан је ансамбла Метаморфозис. Успешну уметничку сарадњу у виду заједничких наступа и концерата остварио је са истакнутим уметницима домаће и међународне музичке сцене: Јованом Колунџијом, Љубишом Јовановићем, Тањом Обреновић, Катарином Јовановић, Сашом Мирковићем, Бојаном Димковић, Клаудијем Ариманијем... Наступао је на свим најзначајнијим домаћим музичким фестивалима, као и на више истакнутих страних музичких фестивала од којих се издвајају: Будва Град Театар (Црна Гора), Ceviqc Brežice (Словенија), La Chaise-Dieu (Француска), Festival International Echternach (Луксембург)... Редовно наступа као солиста, а последњих година је интензивирао рад на интерпретацији дела савремених српских композитора остваривши значајан број премијерно изведених дела домаћих аутора компонованих за виолончело. Остварио је трајне аудио-записе за потребе Радио-телевизије Србије, затим аудио-записе у иностранству од којих се издвајају снимци за ERT и European Broadcasting Union, а са Гудачким квартетом Мокрањац” је снимио и објавио прво промотивно CD издање са делима савремених српских композитора 2013. године.

Члан је Удружења музичких уметника Србије.

 

Бојана Димковић (1983) води разноврсну каријеру као пијанисткиња, чембалисткиња и камерни музичар, који често сарађује са истакнутим појединцима и ансамблима. Запослена је на Факултету музичке уметности у Београду на позицији уметничког сарадника у оквиру Полиинструменталне катедре. Претходни је носилац Награде „Henry Richardson”, стипендиста фондације Wall Trust, победник такмичења „Петар Коњовић” и финалиста такмичења „Kathleen Ferrier Awards” и Royal Overseas League. Докторирала је на Факултету музичке уметности у Београду при Катедри за камерну музику. По завршетку школовања у Школи за музичке таленте „Персл” у Лондону, основне и вишеструке мастер студије завршила је на академији Guildhall School of Music and Drama.

Концертни ангажмани укључују извођења у Словенији, Црној Гори, Италији, Ирској, Великој Британији, Норвешкој, Пољској и на Исланду. Издвајају се они у салама Wigmore Hall, Royal Festival Hall, St. John’s Smith’s Square, St. Martin-in-the-Fields, Royal Opera House, као и у Бакингемској палати. Појављује се на фестивалима Челтенам, Лондон Сити, Оксфорд лидер, „Стив Рајш”, Лондон Хендл, Фестивалу пољске музике у Кракову, Љубљанском и бројним другим фестивалима. Редован је гост на свим значајним фестивалима у земљи, као што су БЕМУС, БЕЛЕФ, Међународна трибина композитора, Фестивал Нео, Фестивал ране музике и Међународни фестивал чембала. Као солиста је наступала са ансамблом Die Kolner Akademie, оркестром Радиo-телевизије Србије, Гудачима Светог Ђорђа, ансамблима Тhe Early Music Experiment и New Trinity Baroque. Као камерни музичар и континуо извођач сарађује и са ансамблима Musica Antiqua Neoplantensis, Метаморфозис и Оркестар Виртуози. На мајсторским радионицама је чест гост у својству ментора и сарадника и то у склопу Београдске барокне академије и Аустријске барокне академије. Као активни поборник нове музике, Бојана је члан дуа са челистом Ђорђем Милошевићем, чија се извођачка активност у великој мери фокусирала на промоцију српских композитора. Такође је члан/ оснивач Дуа Шумањски/ Димковић са баритоном Кшиштофом Шумањским, који својим програмима публици успешно представља неоткривена и заборављена дела. О томе сведочи и њихов албум „Циклуси Сергеја Борткевича”, који представља први снимак песама овог пољско-украјинског композитора.

 

Уреднице циклуса Студио Славенски: Маја Чоловић Васић (Радио Београд 2) и Мирјана Лазаревић (Сокој)
Уредник и водитељ радијског преноса: 
Маја Чоловић Васић
Продуцент: Јелена Брадарић

Легат Јосипа Славенског се налази на адреси Трг Николе Пашића 1, V спрат

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом