Гувернер Централне банке Ирана Абдолнасер Хемати изјавио је да Техеран нема никакву обавезу да купује пољопривредне производе из Сједињених Америчких Држава у оквиру оквирног споразума о окончању сукоба између две земље, истичући да ће ослобођена иранска средства бити коришћена у складу са потребама и економским интересима земље.
"На основу потписаних докумената не постоји обавеза куповине пољопривредних производа из Сједињених Америчких Држава", рекао је Хемати за агенцију Тасним.
Додао је да споразум између САД и Ирана по том питању каже да се првих шест милијарди долара може искористити за куповину "основних добара и лекова".
Према његовим речима, преостала одмрзнута средства неће нужно бити коришћена само за куповину основних производа, већ и за набавку друге робе која није обухваћена међународним санкцијама.
Хемати је додао да Иран годишње увози робу широке потрошње и лекове у вредности од више милијарди евра и да није важно из које земље долазе производи, уколико су повољнији по цени и квалитету.
"Не постоји препрека за куповину америчких пољопривредних производа уколико су цена и квалитет конкурентнији од понуде других земаља", рекао је Хемати.
Његова изјава уследила је након што је председник Сједињених Америчких Држава претходно изјавио да ће замрзнута иранска средства, која ће бити ослобођена, бити коришћена искључиво за куповину хране од америчких пољопривредника.
Потпредседник САД Џеј Ди Венс раније је такође сугерисао да би Вашингтон могао да пристане на одмрзавање дела иранске имовине ради куповине америчке соје, кукуруза и пшенице.
Al Jazeera
Коментари