Иран за сада није директно саопштио да ли ће инспекторима Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) бити омогућен повратак у земљу, али је портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багаеи поручио да Техеран током разговора у Швајцарској није преузео никакве нове обавезе у вези са својим нуклеарним програмом.
Багаеи је навео да ће свака будућа сарадња са ИАЕА бити спровођена искључиво у складу са постојећим прописима које су утврдили ирански парламент и Врховни савет за националну безбедност.
Иран, како се наводи, не одбацује могућност будућих инспекција, али ће коначна одлука зависити од одобрења надлежних институција у земљи.
Отворено остаје и питање приступа појединим нуклеарним објектима који су током сукоба били мета напада.
Поред правних процедура, додатне изазове представљаће и логистички и оперативни аспекти евентуалних инспекција, с обзиром на стање појединих постројења и безбедносне услове на терену.
Ирански званичници зато поручују да ће сваки наредни корак у сарадњи са ИАЕА зависити од одлука државних институција и практичних могућности за спровођење инспекција.
Al Jazeera
Коментари