Немачка пред великом коалицијом, али крајности су све јаче – гласање младих "застрашујуће"
Уколико преговори између демохришћана и социјалдемократа буду текли добро, Зелени ће отићи у опозицију, а Немачку чека још једна тзв. велика коалиција, јавља дописник РТС-а. Јаков Девчић, директор Фондације "Конрад Аденауер" у Србији и Црној Гори, која је блиска ЦДУ, каже за РТС да је јачање радикалних странака застрашујуће када се види како су млади јуче гласали – више од 70 одсто или за АфД или за Левицу.
Највише гласова на ванредним парламентарним изборима у Немачкој освојила је демохришћанска коалиција ЦДУ/ЦСУ Фридриха Мерца са 28,6 одсто гласова, затим следи АфД који је добио 20,8, на трећем месту су социјалдемократе одлазећег канцелара Олафа Шолца са 16,4 одсто, потом Зелени са 11,6 одсто гласова. Изборни праг од пет одсто неопходан за улазак у Бундестаг прешла је и Левица, освојивши 8,8 одсто гласова.
Либерали су добили само 4,3 одсто и тако су избачени из Бундестага, а Странка Разум и правда Саре Вагенкнехт "за длаку" није успела да пређе цензус, пошто је добила 4,972 одсто гласова. Излазност је била рекордна – 84 одсто.
Политичко-медијска класа у Берлину, јавља дописник РТС-а Ненад Радичевић, врло је задовољна тиме што Сара Вагенкнехт и њена странка нису ушли у Бундестаг, будући да их описују као странку која је пропутиновска, између осталог због тога што се противила наоружавању Украјине.
Задовољство је очигледно, будући да Фридрих Мерц неће морати да прави тропартијску владајућу коалицију.
Како сада ствари стоје, уколико ти будући преговори између демохришћана и социјалдемократа буду текли добро, Зелени ће ипак отићи у опозицију, а Немачку чека још једна тзв. велика коалиција, мада ни једна ни друга странка више нису тако велике као из времена пре неколико деценија, када су свака од њих освајала и више од 48 одсто гласова.
Јачање десних и левих крајности, поготово код младих
Јаков Девчић, директор Фондације "Конрад Аденауер" у Србији и Црној Гори, која је блиска Хришћанско-демократској унији, говорио је у Јутарњем програму о трендовима у немачком друштву и указао на јачање радикалних странака, поготово код младих.
"То су радикални крајеви на левој страни и на десној страни. То је поготово застрашујуће када погледамо младе. Кад погледамо статистику како су млади гласали, они су преко 70 одсто гласали или за десничарску Алтернативу за Немачку, која у сржи има фашистичке моменте, и на другој страни за Левицу, која се исто залаже за радикалне политике. И то је нешто на чему мора и будућа влада и цело друштво да раде", каже Девчић.
Две кључне теме за нову немачку владу
Када је реч о кључним циљевима нове немачке владе, коју ће највероватније предводити Фридрих Мерц, Девчић издваја два питања – миграције и реанимацију економије.
Предвиђене су, наводи, строже мере ако се говори о миграцијама и безбедности.
На привредом плану истиче да је јако важно да Немачка врати своју економску снагу, указујући да је то важно и за земље Западног Балкана и Србију, којој је Немачка најважнији трговински партнер.
Коментари