Ватра и даље гута Лос Анђелес – 16 мртвих, уништено 10.000 објеката
Најмање 16 људи је страдало, а 10.000 објеката је уништено или оштећено у пожарима који и даље букте у Лос Анђелесу. На снази је наредба за евакуацију око 100.000 становника тог подручја. Скоро 30 особа је ухапшено у Палисејдсу и Итону због провала, пљачке и поседовања наркотика.
Од шест пожара који су захватили подручје Лос Анђелеса, три су стављена под контролу и у њима је угашено 50 и више одсто површине под ватром, док највећи пожар у Пасифик Палисејдсу још увек није под контролом, као ни у Итону и у Арчеру, преносе амерички медији.
Према последњим подацима, погинуло је 16 особа, а и даље је на снази наредба за евакуацију око 100.000 становника тог подручја.
Више од 10.000 објеката је вероватно оштећено или уништено само у насељима Итон и Палисејдс, процењују калифорнијске ватрогасне службе.
Хапшења због провала и пљачки
Ватрогасци су засад у могућности да користе авионе да обуставе пожаре, али постоји велика забринутост за ширење жеравице због појачаних ветрова, саопштио је начелник ватрогасних јединица Лос Анђелеса, Дејвид Акуна, који истиче да се локалним ватрогасним екипама придружују колеге из других делова Калифорније, као и још седам америчких држава, Канаде и Мексика.
У међувремену, најмање 27 особа је ухапшено у Палисејдсу и Итону, областима где су активни највећи пожари у Лос Анђелесу.
Највећи број хапшења је због провала, пљачке и поседовања наркотика, а међу ухапшенима су две особе које су приведене због кршења полицијског часа у тим областима, рекли су градски званичници.
Гувернер Калифорније, Гевин Њусом, позвао је новоизабраног председника САД, Доналда Трампа, да посети Калифорнију и испита штету насталу од смртоносних пожара у округу Лос Анђелес.
Њусом је у писму затражио од Трампа да му се придружи у сусрету са жртвама и ватрогасцима и подсетио на савезну помоћ коју је до сада већ доделила администрација актуелног председника, Џозефа Бајдена.
Писмо је уследило након што је Трамп окривио гувернера и званичнике Лос Анђелеса за природне катастрофе, тврдећи да су донели одлуке које су довеле до погоршања кризе.
"Док се припремате да поново преузмете председничку функцију, позивам вас да дођете у Калифорнију, састанете се са Американцима погођеним овим пожарима, видите разарање из прве руке и придружите се мени и другима у захвалности ватрогасцима херојима и онима који први реагују, стављајући своје животе на коцку. У духу ове велике земље, не смемо да политизирамо људску трагедију или ширимо дезинформације са стране", написао је Њусом.
Оптужбе и писмо Трампу
Трамп је поново окривио гувернера Калифорније, Гевина Њусома, да сноси одговорност за ширење пожара у тој држави, позвавши га да поднесе оставку.
Национална метеоролошка служба саопштила је да ће се услови у области Лос Анђелеса побољшати током викенда, јер ће се ветар који шири пламен успорити, али се у уторак поново очекује његово јачање.
Осим људи који су изгубили своје домове, десетине хиљада су остале без струје, а милиони су изложени лошем квалитету ваздуха, јер су пожари задржали трагове метала, пластике и других синтетичких материјала.
Процењена штета и губици рачунају се у милијардама – економски губитак је тренутно између 135 и 150 милијарди долара.
Председник САД, чији је мандат на истеку, Џозеф Бајден, прогласио је пожаре у Калифорнији великом катастрофом и рекао да ће америчка влада надокнадити штету у висини од 100 одсто у наредних шест месеци.
Коментари