Нова битка за Алеп и распламсавање рата у Сирији – чијим каналима је долазила помоћ побуњеницима
Сиријски рат опет се распламсава. Антивладине снаге ушле су у други по величини град у земљи, Алеп, из којег су биле избачене пре осам година. Уредник портала Око Момир Турудић изјавио је за РТС да је изненађујуће да је напад предводила екстремистичка исламска организација, као и да се поставља питање како је достигла такву снагу. Тешко се може закључити ко им је помогао, истиче Турудић.
Већи део јавности имао је утисак да је на сиријски рат тачка стављена још пре четири године. Да ли су Русија и Иран превише заузети сукобима с Украјином и Израелом да би и овог пута могли да одбране Башара ел Асада.
Момир Турудић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да су се у Сирији водиле борбе непрекидно, те да је промакао овај напад јер је сукуб у тој земљи у медијима пао у други план, те су се отвориле могућности за побуњеничке снаге.
"Ово што се десило је изненађујуће, али је последица свега што се дешава – рат у Либану, обрачун Хезболаха са израелским снагама и сукоб у самом Израелу", каже Турудић.
Према његовим речима, на југу Сирије постоје енклаве које држе различите групе, па је та земља претходне четири година била све само не земља за коју би могло да се каже да ју је неко контролисао.
"Већи део да, али када погледамо саму конфигурацију, већи део је практично пустиња и полупустиња. Када је реч о овим областима, у претходне четири године ту је на неки начин било залеђено стање, уз поједине обрачуне. Изненађујуће је да напад и заузимање Алепа предводи екстремистичка исламистичка организација која је дериват Ел Нусра фронта, који је био једна врста деривата Ал Каиде", каже Турудић.
"Русија ће морати да брани своје интересе"
Напомиње да се сада поставља питања како је та организација постала најјача да заузме град Алеп, али је томе сигурно допринело појачано ангажовање Русије у рату са Украјином и Хезболаха који је заузет сукобом са Израелом у Либану.
"Ништа ту није решено да би дошло до трајног примирја, нити је било договора о успостављању државе у којој би дошло до трајног мира између свих зараћених страна. О свему се ту може говорити, осим о трајном миру", указује Турудић.
Турудић сматра и да је напад на Алеп дуго планиран, да је питање да ли је организација радила сама, као и да је тешко рећи ко је могао да јој помогне.
"Свака земља која је уплетена имала је интерес да се овако нешто деси. Ниједна оваква организација не може да опстане сама, а којим каналим је долазило оружје, то у овом тренутку не може да се каже", истиче Турудић и додаје да ће Русија морати да брани своје интересе у Сирији, али је питање обима помоћи.
Турудић сматра, такође, да је Сирија кључна тачка у сукобима на Блиском истоку, као и да је реч о отварању трећег фронта у тој земљи.
"Алеп је изузетно важан град и око њега су се 2015. и 2016. године водиле тешке борбе. Сиријска влада сигурно неће оставити овакво стање, што значи да ће око Алепа бити нова есклација сукоба на северу Сирије", закључује уредник Ока Момир Турудић.
Коментари