Британско-немачки одбрамбени споразум потписан у кући Тринити – симболика и политички контекст

Уједињено Краљевство и Немачка потписале су у кући Тринити (Тројства) у Лондону споразум о заједничком деловању на пољу одбране.

Британски министар одбране Џон Хили оцењује да је Споразум из куће Тринити „преломан тренутак“ у односима две земље и да представља знатно јачање заједничке европске одбране.

Његов немачки колега Борис Писторијус истиче да се европска безбедност „не сме узимати здраво за готово“.

"Русија води рат против Украјине. У огромној мери је повећала производњу оружја и у више наврата је извршила хибридне нападе на наше партнере у Европи“, рекао је после потписивања споразума у кући Тринити министар Писторијус.

"Овим споразумом показујемо савезницима у НАТО-у да знамо шта је неопходно у оваквим временима и да смо одлучни да побољшамо нашу способност одвраћања напада и одбране“, оцењује немачки министар одбране.

Два министра истичу да је договор само основа за будуће пројекте на јачању пре свега источног крила Северноатлантског војног савеза и капацитета унапређења и производње ракета дугог домета.

Према слову Споразума, немачки авиони за патролирање морем типа П-8 „посејдон“ „периодично“ ће користити базу британске Краљевске авијације у шкотској луци Лосимаут да би патролирале северним Атлантиком у потрази за, пре свега, руским подморницама.

Биће наоружане торпедима британске производње.

Две стране ће сарађивати и на заштити подводних каблова.

Договор отвара врата за изградњу новог погодна немачког гиганта у производњи оружја Рајнсметала у Британији где би од 2027. године требало да почне производња артиљеријске муниције.

Погон немачке фирме користиће шефилдски челик.

Споразум предвиђа и друге мере на јачању источног крила НАТО-а.

У оквиру војне подршке Кијеву, немачки хеликоптери типа "Морски краљ“ биће опремљени британским ракетним системима и дати на употребу украјинској војсци.

Две стране сарађиваће и на изради нове генерације дронова и усавршавању ракета дугог домета.

Симболизам куће Тринити

Кућа Тринити није само зграда, која датира још из времена Хенрија VIII, већ и седиште добротворног друштва, које ужива краљевске привилегије и традиционално брине о безбедности морске пловидбе и морнара.

Зато је избор те локације за потписивање немачко-британског одбрамбеног споразума дубоко симболичан.

Политички контекст

Документ је производ интензивног шестомесечног преговарања и део је шире стратегије британске лабуристичке владе на постбрегзитовском јачању односа са европским партнерима.

Циљ премијера Стармера је свеобухватни билатерални споразум са Берлином и у том контексту, Споразум из куће Тринити је само први корак.

Бивши британски министар одбране конзервативац Бен Валис оцењује путем свог X налога, да је договор „празњикав“, јер Берлин и даље не пристаје да Украјини уступи своје ракете дугог домета типа Таурус и одустане од вета на продају европских „тајфуна“ Турској, која је чланица НАТО-а.

Волис оцењује да је споразум сарадња две „сестринске“ странке – британских лабуриста и немачког СНП-а, пре него документ који ће променити европску одбрану.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње