Мере редовне одбране од поплава од Бездана до Ковиља
Јавно водопривредно предузеће "Воде Војводине" саопштило је да је, на основу јутрошњих водостаја Дунава измерених на меродавним водомерима Бездан, Апатин, Богојево, Бачка Паланка и Нови Сад, као и на основу даље тенденције његовог пораста, увело мере редовне одбране од поплава од Бездана до Ковиља.
Редовна одбрана спроводи се на деоницама насипа Дунава, од државне границе са Мађарском до Ковиља, као и на водним објектима Хидросистема ДТД и насипима у залеђу, у укупној дужини од 253,59 километара.
Мере одбране од поплава тренутно су на снази на територијама општина Апатин, Оџаци, Бач, Бачка Паланка, Сремски Карловци, као и у градовима Сомбору и Новом Саду.
Већина деоница је из превентивних разлога раније уведена у режим одбране како би надлежне службе имале довољно времена да се припреме за евентуалне интервенције.
Према прогнозама Републичког хидрометеоролошког завода, наредних дана водостаји Дунава ће бити у порасту. Врх таласа код Бездана очекује се 25. септембра, а код Новог Сада између 27. и 28. септембра. Прогнозе су да ће водостај Дунава код Новог Сада бити испод граница ванредне одбране од поплава.
Стручне службе предузећа "Воде Војводине" дежурају, континуирано прате развој ситуације и обилазе терен надзирући све евентуалне промене, наведено је у саопштењу.
Опширније
Краће
РХМЗ: На Дунаву наредних дана водостаји у порасту, врх таласа код Бездана 25. септембра
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) упозорио је да ће водостај на Дунаву наредних дана бити у порасту, док ће на рекама Дрина, Сава, Тиса и Морава он стагнирати.
Достизање и превазилажење граница редовне одбране од поплава очекује се код Апатина 20. септембра, код Новог Сада 21. септембра, а код Богојева и Бачке Паланке 22. септембра са тенденцијом даљег пораста.
Врх таласа код Бездана очекује се 25. септембра, а код Новог Сада 27. на 28. септембар, испод граница ванредне од поплава. Тренутни водостај код Бездана износи 529 сантиметара.
Опширније
Краће
Орбан: Гумене чизме ћу окачити о клин у четвртак
Мађарска је продужила линију одбране од поплава на 754 километра, а до сада је на бедеме постављено више од 1.800.000 џакова са песком. Ниво Дунава код Будимпеште јутрос у осам сати био је 815 центиметара и не очекује се да ће достићи критични ниво од 891 центиметар из 2013. године. Врх поплавног таласа очекује се у главном граду Мађарске у суботу увече. Мађарски премијер упозорава да опасност још није прошла.
"Ситуација је озбиљна, али нема места за панику. Ако предстојећег викенда остану сви на својим местима, неће бити проблема. Важно је да останемо будни и будемо спремни да реагујемо. Спортским речником, морамо играти меч до краја, без опуштања. Гумене чизме ћу окачити о клин у четвртак у подне, ако не буде ванредних догађаја", рекао је Орбан.
ФБ Виктор Орбан
Опширније
Краће
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен се састала са лидерима европских земаља које су погођене поплавама, укључујући Пољску, Аустрију, Чешку и Словачку и обећала финансијску помоћ из европског фонда солидарности.
Током посете југоисточној Пољској, региону који је тешко погођен поплавама, Фон дер Лајенова је напоменула да ће ЕУ такође обезбедити још 10 милијарди евра из кохезионог фонда за најхитније поправке услед огромне штете на инфраструктури и стамбеним зградама у поплавама које су однеле 24 живота у региону.
Фон дер Лајенова је рекла да неће бити потребан никакав допринос појединачних земаља и нагласила да је у овој кризној ситуацији потребна брза акција, преноси АП.
Мађарски премијер Виктор Орбан јуче је изразио сумњу да ће Мађарска добити правовремену помоћ Европске уније због поплава.
''Уз дужно поштовање, да смо чекали да нас Брисел избави, били бисмо до грла у води“, рекао је премијер на конференцији за новинаре своје владе.
Дунав се јуче излио из корита у центру Будимпеште и почео да плави насипе. У Будимпешти се врхунац поплавног таласа очекује у суботу, вода ће порасти на 840 центиметара, што је 51 центиметар испод нивоа поплава из 2013. године.
Најгоре поплаве које су централну Европу погодиле у последње две деценије захватиле су делове Пољске, Чешке Републике, Румуније, Аустрије, Мађарске и Словачке, при чему су погинуле најмање 24 особе.
У Мађарској нема пријављених жртава.
Коментари