Читај ми!

Америчка армија у Јапану уводи стелт ловце пете генерације како би боље парирала Кини

Гледано из Вашингтона и Токија велику безбедносну претњу представљају и Русија и Северна Кореја, али је циљ распоређивања великог броја америчких летелица пете генерације у Источној Азији пре свега окруживање Кине мрежом најсавременијих војних авиона, који имају улогу да је одврате од интервенције на Тајвану или у Јужном Кинеском мору.

Америчка армија у Јапану уводи стелт ловце пете генерације како би боље парирала Кини Америчка армија у Јапану уводи стелт ловце пете генерације како би боље парирала Кини

Америчка армија је у јулу саопштила да у редове својих ваздухопловних снага стационараних у јапанским базама Мисава и Ивакуњи уводи нове ловце-бомбардере пете генерације са стелт карактеристикама Ф-35.

Само у бази Мисава, у префектури Аомори, која је географски близу Русији, Северној Кореји и кинеској Манџурији, биће распоређено 48 авиона тог типа, док би у хангарима америчког ваздухопловства у Земљи излазећег сунца у наредних годину дана требало да се укупно нађе 80 летелица тог типа.

Док ће Мисава први пут угостити Ф-35, у бази Ивакуњи, недалеко од Хирошиме, биће повећан њихов број. 

Долазак тих авиона, међутим, значи повлачење из употребе 96 старијих летелица типа Ф-15, Ф-16 и Ф-18, који су били у употреби у Јапану од осамдесетих година наовамо.

Америчко-јапански ваздушни штит

Поменутих 80 стелт авиона најновије генерације су, дакле, летелице којима ће располагати америчке снаге у Јапану. Треба рећи и да су домаће, јапанске оружане снаге пре неколико година поручиле чак 105 комада Ф-35, који се постепено уводе у наоружање, и то у верзијама А и Б (ова друга намењена је носачима авиона).

Поред увођења стелт ловаца-бомбардера, америчка команда у Јапану намерава да у великој ваздухопловној бази Кадена на острву Окинави замени старије летелице Ф-15 А и Ц савременим Ф-15 ЕX, који поседује моћнији радар и носи осетно већу количину убојних средстава.

Његова улога је да, након што су "невидљиви" Ф-35 уништили непријатељске радаре и командне центре и прикупили податке о другим потенцијалним циљевима, изврше напад на исте са својих чак 13 тона ракета и бомби. (Мада је база Кадена локација где се стално стационирају Ф-15, у њој већ сада, у форми ротације, повремено бораве и стелт апарати типа Ф-22 и Ф-35).

То је, заправо, једна од врлина Ф-35, летелице која је искусила бројна потешкоће у развоју и чија је производња дуго каснила - она поседује моћне компјутере и комуникационе уређаје те има способност да дигитално повеже много других летелица, укључујући ту и беспилотне, подели им податке о циљевима и омогући координисани удар.

Мисија Ф-35: Зауздавање кинеске армије у простору Источне Азије

Мада гледано из Вашингтона и Токија велику безбедносну претњу представљају и Русија и Северна Кореја, циљ распоређивања великог броја летелица Ф-35 у Источној Азији, односно, региону Азија-Пацифик, је пре свега окруживање Кине мрежом најсавременијих војних авиона, који имају функцију да је одврате од интервенције на Тајвану или у Јужном Кинеском мору.

Та мрежа се плете не само стиционирањем у склопу америчких снага (када је Јапан у питању, овде треба поменути и носач авиона "Џорџ Вашингтон" који ће ускоро почети стационирање у Јапану и који је опремљен Ф-35), већ и продајом летелице савезничким земљама, као што су Јапан, Јужна Кореја и Аустралија. Ваздухопловни капацитети тих држава, интероперабилни са америчким, онда се у укључују у заједничке активности са америчким ваздухопловством у Источној Азији, као што су патролирање и борбене вежбе.

Наравно, распоређивање Ф-35 може се видети и као практична припрема за евентуални оружани сукоб са Кином око Тајвана или у Јужном кинеском мору.  

Сматра се да Кина сада годишње производи и у наоружање уводи чак 100 комада сосптвених стелт ваздухоплова Ј-20, те да ће их до 2030. године имати око хиљаду. Иначе, увођење тог савременог авиона у наоружање Народноослободилачке армије Кине почело је 2017. Кинези раде и на морнаричкој верзији истог авиона, чији су прототипови већ израђени и сада се испитују.

Растућа мрежа америчких Ф-35 треба да потре способност коју кинеском ваздухопловству доносе бројни Ј-20. Штавише, од Ф-35 се очекује да у случају сукоба униште радарске инсталације, штабове и задају снажан ударац аеродромима и ракетним базама противника (читати: "Кине"). Један од његових задатака је и да учествује у пресретању кинеских крстарећих пројектила и антибродских ракета.

Ф-35 у саставу америчке војске су стационирани и у Јужној Кореји и Аустралији, и у више наврата су учествовали у заједничким вежбама и са филипинском војском.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње