Читај ми!

Џулијан Асанж, симбол слободе или сајбер криминалац

Од хаотичног детињства и хакерских дана до глобалне славе као оснивач Викиликса, како је Асанж трансформисао начин на који свет гледа на транспарентност власти.

Џулијан Асанж, симбол слободе или сајбер криминалац Џулијан Асанж, симбол слободе или сајбер криминалац

Џулијан Асанж, оснивач Викиликса, у суду САД на Северним Маријанским Острвима јутрос је признао кривицу за део оптужби које су му стављане на терет у замену за слободу.

Суд му је као казну одредио време које је већ провео у британском притвору.

Овај значајан развој догађаја уследио је након вишегодишње правне борбе, у којој је Асанж покушавао да избегне изручење Сједињеним Америчким Државама.

Рани живот и образовање

Џулијан Асанж је рођен 3. јула 1971. године у Таунсвилу у Аустралији. Родитељи, Кристин Хокинс, активисткиња и сликарка и Џон Шиптон, грађевински радник и активиста, развели су се пре његовог рођења. 

Када је имао годину дана, мајка се удала за Брета Асанжа, глумца са којим је водила малу позоришну трупу и кога је Џулијан сматрао својим оцем, па је и узео његово презиме, али и тај брак се распао пре него што је имао 10 година.

Мајка је затим ушла у везу са човеком за кога се испоставило да је, према Асанжовом сведочењу, био умешан у озлоглашени аустралијски култ, звани Породица. Уследио је номадски период сељења по Аустралији у настојању да утекну од мајчиног партнера, пре него што су се коначно настанили у Мелбурну. Асанж је рекао да је у детињству похађао више од 30 школа.

Како је написао у својој аутобиографији, био му је то срећан период живота, али је појачао анархични порив да се поткопа и супротстави ауторитету.

Касније је студирао физику, математику и програмирање на универзитетима Квинсленд и Мелбурн, али није дипломирао.

Интересовање за рачунаре развио је у раној младости, а као тинејџер је постао хакер под псеудонимом Mendax. Касније је рекао да је „читао мејлове генерала од 17. године“.

Године 1994, у средњим дватесетим годинама, оптужен је по 25 тачака за хаковање и сродне злочине. Судија је пресудио да га је мотивисала радозналост, а не богаћење или шпијунажа, и добио је релативно благу казну.

Истовремено је био суочен са бројним проблемима на приватном плану. Оженио се са 18 година, добио сина Данијела, а затим је водио огорчену битку за старатељство са бившом женом након што се брак распао.

Оснивање Викиликса

Асанж је 2006. године основао Викиликс, организацију посвећену објављивању поверљивих докумената и борби против корупције и злоупотребе власти.

Викиликс је постао светски познат 2010. године, када је објавио низ поверљивих докумената у вези са ратовима у Ираку и Авганистану, као и дипломатске депеше САД.

Ти документи су открили бројне контроверзне информације, укључујући и сумње у ратне злочине и корупцију, што је изазвало бурне реакције широм света.

Правне битке и азил 

Након објављивања докумената, Асанж се суочио са правним проблемима.

У Шведској је 2010. године оптужен за силовање, што је негирао, тврдећи да је реч о политички мотивисаним оптужбама.

Да би избегао изручење Шведској, после чега би готово извесно био изручен у САД где би га чекала дугогодишња затворска казна, затражио је азил у амбасади Еквадора у Лондону, где је остао од 2012. до 2019. године.

Хапшење и затвор

Британска полиција је у априлу 2019. године, након што је Еквадор повукао његов азил, ухапсила Асанжа у амбасади.

Суочио се са оптужбама у Великој Британији за кршење услова кауције, док се истовремено борио против изручења у САД.

Америчке власти су га оптуживале за хаковање и објављивање поверљивих докумената што је, тврде, угрожавало националну безбедност.

Слобода и признање

Асанж је у среду, 26. јуна 2024. године, ослобођен након што је признао кривицу за део оптужби, укључујући манипулацију поверљивим информацијама, што носи мању казну у поређењу са оптужбама за шпијунажу с којима се суочавао.

Споразум му је омогућио да избегне изручење у САД и потенцијалну дугогодишњу казну затвора.

Време које је провео у британском затвору урачунато је у његову казну, те је из суда изашао као слободан човек и одмах отпутовао у Аустралију.

Суђење је одржано у Сајпану, главном граду Северних Маријанских Острва. Град је изабран као неутрална територија која је под суверенитетом Сједињених Америчких Држава, али је географски удаљена од континенталног дела САД.

Асанж је дан раније допутовао у Сајпан, после пуштања из затвора у Великој Британији у којем је провео пет година.

Наслеђе и утицај

Џулијан Асанж је постао симбол борбе за транспарентност и слободу информација. Његове акције су покренуле светску дебату о правима грађана на информације и злоупотреби власти.

Иако контроверзан, његов рад је открио многе неправилности и злоупотребе, те је оставио дубок траг у историји новинарства и активизма.

Одлуком суда, односно споразумом са Асанжом, стављена је тачка на један од најзначајнијих и најдраматичнијих правних случајева у последњих неколико деценија.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње