уторак, 25.06.2024, 06:43 -> 20:12
Извор: Икс, Wikileaks, Reuters
Џулијан Асанж после 1.901 дана пуштен из Белмарша – признаће кривицу на Сајпану, породица га чека у Аустралији
Оснивач Викиликса Џулијан Асанж прихватио је амерички споразум о признању кривице у замену за слободу и одмах напустио Велику Британију. Асанж је на лету ка острву Сајпан, где ће бити саслушан, након чега се очекује да ће бити и ослобођен. Викиликс саопштава да је Асанж скупо платио поштовање принципа – да друштво има право да зна истину. Аустралијски премијер Ентони Албаниз поручује да жели да се Асанж што пре врати у Аустралију, где га нестрпљиво чека породица, супруга Стела и двоје деце.
Припремила Ивана Милорадовић
Бивши шеф америчких обавештајаца: Мислим да је правда задовољена
Џејмс Клапер, који је 2010. године био на челу америчке обавештајне службе када је Викиликс објавио поверљиве документе, изјавио је да је кључно да се Џулијан Асанж изјасни кривим за кршење америчког закона о шпијунажи.
"Не можете имати систем у којем људи сами одлучују да је у реду да открију све ове поверљиве информације. То је важан принцип који треба да имате на уму. Мислим да је правда задовољена", навео је Клапер.
(Guardian)
IFJ: Победа за новинаре широм света
Међународна федерација новинара (IFJ) поздравила је ослобађање Џулијана Асанжа из лондонског затвора, истичући да је одбацивање 17 од 18 оптужби против оснивача Викилекса "значајна победа за слободу медија".
Председница IFJ-a Доминик Прадали изјавила је да је реч о победи права на информисање, као и тријумфу новинара широм света.
(CNN)
Аустралијска влада платила 500.000 долара за лет из Лондона
Асанжова супруга Стела изјавила је да је аустралијска влада платила 500.000 америчких долара за лет оснивача Викиликса из Велике Британије до Аустралије, преко Тајланда и Северних Маријанских острва.
Стела, која је последњи пут разговарала са супругом док је напуштао лондонски аеродром Станстед, навела је да ће новац ипак вратити из фонда основаног за помоћ њеном супругу.
(BBC)
Асанжов брат: Недељама је знао да ће бити пуштен, време је за пиво и шампањац
Габријел Шиптон, Асанжов брат, изјавио је да је Џулијан недељама знао да ће бити пуштен из британског затвора Белмарш, као и да је зато био узбуђен, али и узнемирен.
"Изгледао је прилично живахно када се пењao степеницама авиона", навео је Шиптон, који је захвалио аустралијској влади за коју каже да је имала кључну улогу да се ослободи Асанж.
Према његовим речима, свима је лакнуло и срећни су што се ово коначно дешава.
"Био је то проклето дуг посао за Џулијанову породицу и све који су га подржавали. Мислим да се сви радујемо што ћемо се завалити, попити пиво или шампањац и прославити његов повратак у Аустралију", навео је Шиптон.
(abc.net.au)
Беробокова: Срећна сам што је случај коначно решен
Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок поздравила је вест да ће оснивач Викиликса Џулијан Асанж бити ослобођен, након што је пристао на споразум о признању кривице за кршење закона о шпијунажи САД.
"Веома сам срећна што је случај о коме се веома емотивно разговарало у целом свету и који је гануо многе људе коначно добио решење", рекла је Бербокова.
(Reuters)
Асанж слетео у Бангкок, Викиликс објавио нову фотографију
Џулијан Асанж се, због преседања, приближава аеродрому у Бангкоку, објавио је Викиликс на Иксу, уз његову фотографију из авиона.
"Ближе слободи", навео је Викиликс.
Његова супруга Стела потврдила је да је Џулијан слетео у Бангкок, објаснивши да ће ускоро бити у ваздушном простору САД.
"Молимо вас да пратите Асанжа, треба све очи да буду упрте у његов лет у случају да нешто крене по злу", навела је Стела.
(X)
Approaching Bangkok airport for layover.
— WikiLeaks (@wikileaks) June 25, 2024
Moving closer to freedom.#AssangeJet pic.twitter.com/QGWZvSFhQD
Британске власти не желе да коментаришу споразум са Асанжом
Министарство унутрашњих послова Велике Британије јутрос је одбило да коментарише споразум, према којем je Џулијан Асанж напустио земљу.
"С обзиром на то да је правни поступак још у току, било би неприкладно коментарисати у овој фази", наводи Министарство.
Џулијан Асанж је до јуче био у затвору Белмарш у Великој Британији, где се борио против екстрадиције у САД.
Виши суд у Лондону прошлог месеца му је дозволио да уложи жалбу на изручење.
(BBC)
Уредник Викиликса: Била је то тешка борба, више детаља у наредна 24 сата
Главни уредник Викиликса Кристин Храфнсон изјавиo је да је сада приоритет да Џулијан поново буде са породицом, као и да ће више детаља знати у наредна 24 сата.
"Била је то тешка борба, али фокус је сада на томе да се Џулијан поново споји са својом породицом. Најважније је да је слободан и да коначно може да ужива у великом плавом небу. Више детаља биће познато у наредна 24 сата. Породица ће га чекати у Аустралији", рекao је Храфнсон.
(Guardian)
Стела Асанж: Приоритет је да Џулијан оздрави, деца не знају да ће бити ослобођен
Супруга оснивача Викиликса Стела Асанж реаговала је на друштвенима мрежама на вест да је Асанж напустио Велику Британију, захваливши свима који су се годинама борили за слободу њеног супруга.
"Џулијан је слободан. Не могу речима изразим неизмерну захвалност", навела је Стела.
У међувремену, Стела је дала интервјуу за Би-Би-Си, у којем је рекла да је приоритет да Џулијан "поново оздрави", те да буде у контакту са природом, као и да има "време и приватност".
Стела је навела да њихова два дечака, која га још нису упознала, засад још не знају да им се отац враћа кући, али да су им рекли да их чека "велико изненађење" у Аустралији.
Истакла је да ће споразум између Асанжа и америчких власти бити објављен, као и да засад не може да износи детаље.
(X, BBC)
Julian is free!!!!
— Stella Assange #FreeAssangeNOW (@Stella_Assange) June 25, 2024
Words cannot express our immense gratitude to YOU- yes YOU, who have all mobilised for years and years to make this come true. THANK YOU. tHANK YOU. THANK YOU.
Follow @WikiLeaks for more info soon…pic.twitter.com/gW4UWCKP44
Саслушање Асанжа на острву Сајпан
Оснивач Викиликса биће саслушан у среду, у девет сати по локалном времену (у уторак, у 23 сата по нашем) у окружном америчком суду на острву Сајпан на Северним Маријанским острвима, када се очекује да ће склопити споразум о признању кривице и да ће коначно бити на слободи.
Према поднесцима окружног суда САД, Асанж је пристао да призна кривицу по једној тачки оптужнице – за заверу ради прибављања и обелодањивања поверљивих докумената америчке националне одбране.
Претпоставља се да ће му бити приписано време које је већ одслужио, као и да неће добити нову затворску казну.
Аустралијски премијер изјавио да је са Асанжом Стивен Смит, високи комесар Аустралије у Великој Британији.
Острво се налази око 3.200 километара од Аустралије, преноси Би-Би-Си.
Амерички тужиоци рекли су да је Асанж желео да иде на суд у близини свог дома у Аустралији, али не и на континенталном делу САД.
Албаниз: Аустралија жели да се Асанж врати кући
Аустралијски премијер Ентони Албаниз изјавио је да његова земља жели да се Џулијан Асанж што је пре могуће врати кући у Аустралију, након што је оснивач Викиликса напустио Британију.
"Без обзира на ставове које људи имају о господину Асанжу, његовим активностима, случај се предуго одуговлачио", рекао је Албаниз у парламенту.
(Reuters)
Шест ствари које треба да знате о Џулијану Асанжу
Једни га сматрају највећим борцем за слободу, други дигиталним терористом. Шта треба да знамо о човеку чије се име се помиње уз сваку причу о узбуњивачима и опасностима дигиталне комуникације.
ПОРОДИЦА: Родио се као Џулијан Пол Хокинс у јулу 1971. у Аустралији, а презиме је понео по мајци, будући да су му се родитељи разишли пре његовог рођења.
Презиме Асанж узео је од очуха, глумца Брета Асанжа, за кога се мајка преудала када је Џулијан имао годину дана и с којим је имала малу позоришну трупу. Његов биолошки отац, антиратни активиста Џон Шиптон, веома је ангажован у борби за ослобађање Асанжа од свих оптужби.
ХАКЕРИСАЊЕ: Интересовао се за компјутере и природне науке, али је често мењао школе. Студирао је програмирање, физику и математику у родном Таунсвилу и Мелбурну, али није дипломирао.
Са 16 година (1987) основао је прву хакерску групу, а 1991. откривен је током упада у сервере канадског телеком оператера "Нортел", за шта је осуђен пет година касније на казну од 1.200 аустралијских долара. Добро понашање и компликовано детињство учинили су да казна буде мања од очекиване.
ИНТЕРНЕТ: Током деведесетих био је изузетно активан у програмерском свету у Аустралији, радио је на протоколима за интернет саобраћај који се тек развијао, био је један од оснивача првог интернет провајдера у Аустралији, али је упоредо показао велико интересовање за безбедност корисника и њихове приватности.
Већ крајем деведесетих упозоравао је на могућност прислушкивања и снимања дигиталне телефоније из иностранства, мислио је пре свега на америчку Националну безбедносну агенцију (НСА).
ВИКИЛИКС: Основао је Викиликс са групом истомишљеника 2006, а себе је прогласио "главним уредником".
Циљ им је био да објављују тајне документе који откривају незаконите радње које државе предузимају пре свега у сфери прислушкивања и контроле грађана. Светску славу сајт је стекао у новембру 2010. после објављивања тајних докумената америчке администрације (Кејблгејт), а испоставило се да их је Викиликс добио преко Челси Менинг (Бредлија Менинга пре промене пола), аналитичара запосленог у америчкој војсци.
Због ових открића против Асанжа је у САД покренута кривична истрага, али формално још није подигнута оптужница.
БЕКСТВО: Асанж је у августу 2010. боравио у Шведској и две жене код којих је преспавао оптужиле су га за силовање. Саслушан је и пуштен јер није било довољно доказа, али је истрага поново покренута неколико месеци касније, заправо одмах после "Кејблгејта".
Асанж се тада налазио у Великој Британији, а Шведска је тражила изручење на које није желео да пристане у страху да би одатле одмах био изручен САД где му је претила озбиљна казна.
Када је постало јасно да ће британски суд донети одлуку о изручењу Шведској, Асанж је у јуну 2012. побегао у амбасаду Еквадора у Лондону где је добио политички азил и где је боравио све до априла 2019. када су му нове власти Еквадора укинуле азил и поништиле држављанство које је у међувремену стекао.
Британска полиција га је ухапсила јер је бекством у амбасаду прекршио кауцију коју му је суд одредио. Шведска је сместа обновила истрагу и захтев за изручење, а Асанж је у екстрадиционом притвору. Његови пријатељи тврде да му је због притворских услова здравље нарушено толико да је животно угрожен и захтевали су пуштање на слободу.
ДЕЦА: Са 19 година са Терезом Доу добио је сина Данијела, који је данас софтверски инжењер.
Са Терезом се после развода борио за старатељство над Данијелом и у том периоду је потпуно оседео, природно је смеђокос. Верује се да има још деце са другим женама, али о томе није говорио јавно због њихове безбедности.
Медији су објавили 2020. године да је са тада вереницом Стелом Морис, добио два дечака (Габријел и Макс) док је био еквадорској амбасади.
У лондонском затвору Белмарш, Џулијан Асанж се 2022. године оженио Стелом.
Викиликс: Асанж се ускоро састаје са супругом и децом, његова слобода је наша слобода
Викиликс је на друштвеној мрежи Икс потврдио да је Џулијан Асанж слободан, те да је напустио затвор Белмарш, након што је у њему провео 1.901 дан, као и да му је високи суд у Лондон одобрио кауцију.
"Ово је резултат глобалне кампање која је обухватила локалне организаторе, активисте за слободу штампе, законодавце и лидере из целог политичког спектра, све до УН. То је створило простор за дуг период преговора са америчким министарством правде, а резултат је споразум који још није формално финализован. Даћемо више информација у најкраћем могућем року", навео је Викиликс.
Истакао је да ће се Асанж после више од пет година у ћелији величине два пута три метра, изолованој 23 сата дневно, ускоро поново састати са супругом Стелом Асанж и њиховом децом, која свог оца познају само иза решетака.
"Викиликс је објавио револуционарне приче о корупцији и кршењу људских права, позивајући моћне на одговорност за своје поступке. Као главни уредник, Џулијан је скупо платио ове принципе, и право народа да зна истину. Док се враћа у Аустралију, захваљујемо се свима који су били уз нас, борили се за нас и остали потпуно посвећени борби за његову слободу. Џулијанова слобода је наша слобода", закључује се у саопштењу.
(X)
Julian Assange boards flight at London Stansted Airport at 5PM (BST) Monday June 24th. This is for everyone who worked for his freedom: thank you.#FreedJulianAssange pic.twitter.com/Pqp5pBAhSQ
— WikiLeaks (@wikileaks) June 25, 2024
Викиликс је саопштио да је његов оснивач Џулијан Асанж напустио британски затвор и одлетео из Велике Британије, након што су тужиоци у САД изјавили да би требало ове седмице да призна кривицу за кршење америчког закона о шпијунажи, у споразуму који би могао да му омогући да се врати у Аустралију.
Амерички тужиоци навели су у судским документима да је Асанж пристао да призна кривицу по једној тачки оптужнице – за заверу ради прибављања и обелодањивања поверљивих докумената америчке националне одбране, према поднесцима америчког Окружног суда за Северна Маријанска острва, пренео је Ројтерс.
Асанж би требало да буде осуђен на саслушању на острву Сајпан у среду, у девет сати по локалном времену.
Претпоставља се да ће му бити приписано време које је већ одслужио и неће добити нову затворску казну, наводи Ројтерс.
Ова могућност је први пут најављена пре неколико месеци, када је Волстрит џорнал објавио да би Асанж могао да се изјасни кривим за мање тежак злочин у замену за слободу, односно неизручивање САД.
Викиликс је 2010. године објавио стотине хиљада поверљивих америчких војних докумената о ратовима Вашингтона у Авганистану и Ираку, што је највећи безбедносни инцидент те врсте у војној историји САД, уз низ дипломатских депеша.
Асанж је оптужен за време администрације бившег председника Доналда Трампа због масовног објављивања тајних америчких докумената, које је доставила Челси Менинг, бивша аналитичарка америчке војне обавештајне службе која је, такође, кривично гоњена по Закону о шпијунажи.
У више од 700.000 докумената било је дипломатских депеша и извештаја са бојног поља, као што је видео-снимак из 2007. на којем је амерички хеликоптер "апач" пуцао на осумњичене побуњенике у Ираку и убио десетак људи, укључујући двоје новинара Ројтерса. Тај видео-снимак је објављен 2010. године.
Саопштење Викиликса поводом ослобађања Џулијана Асанжа
"Џулијан Асанж је слободан. Напустио је затвор Белмарш ујутру 24. јуна, након што је у њему провео 1.901 дан. Високи суд у Лондону му је одобрио кауцију и одведен је на аеродром Станстед током поподнева, где се укрцао у авион и отишао из Велике Британије.
Ово је резултат глобалне кампање која је обухватила локалне организаторе, активисте за слободу штампе, законодавце и лидере из целог политичког спектра, све до Уједињених нација. То је створило простор за дуг период преговора са америчким министарством правде, а резултат је споразум који још није формално финализован. Даћемо више информација у најкраћем могућем року.
После више од пет година у ћелији величине два пута три метра, изолованој 23 сата дневно, ускоро ће се поново састати са супругом Стелом Асанж и њиховом децом, која свог оца познају само иза решетака.
Викиликс је објавио револуционарне приче о корупцији и кршењу људских права, позивајући моћне на одговорност за своје поступке. Као главни уредник, Џулијан је скупо платио ове принципе, и право народа да зна истину.
Док се враћа у Аустралију, захваљујемо се свима који су били уз нас, борили се за нас и остали потпуно посвећени борби за његову слободу.
Џулијанова слобода је наша слобода."
Коментари