Хамас је саопштио да је обавестио посреднике да ће се држати свог првобитног става о постизању свеобухватног прекида ватре, који укључује повлачење израелских трупа из Газе, повратак расељених Палестинаца и размену заробљеника.
(Reuters)
Рат Израела и Хамаса – 171. дан. Савет безбедности Уједињених нација усвојио је резолуцију којом се захтева хитан прекид ватре између Израела и Хамаса у Појасу Газе и моментално и безусловно ослобађање свих талаца, пошто су Сједињене Америчке Државе биле уздржане. Израелски министар одбране Јоав Галант поручио је, уочи састанака у Белој кући, да Израел не може да прекине рат против Хамаса све док Хамас држи израелске таоце. Најмање 32.333 Палестинца су убијена, а 74.694 су рањена у Гази од 7. октобра, саопштило је Министарство здравља Газе.
Хамас је саопштио да је обавестио посреднике да ће се држати свог првобитног става о постизању свеобухватног прекида ватре, који укључује повлачење израелских трупа из Газе, повратак расељених Палестинаца и размену заробљеника.
(Reuters)
Израел неће зауставити војну операцију у Појасу Газе и наставиће да се бори све док не уништи Хамас и не врати све таоце које држи та палестинска милитантна група, изјавио је израелски министар спољних послова Израел Кац након што је Савет безбедности Уједињених нација усвојио резолуцију којом се захтева прекид ватре у енклави до краја месеца Рамазана.
"Држава Израел неће прекинути ватру. Уништићемо Хамас и наставити борбу док се последњи отети не врате кући", написао је Кац на платформи Икс.
Савет безбедности Уједињених нација усвојио је данас резолуцију којом се захтева прекид ватре у Појасу Газе током Рамазана који је почео 10. марта.
Четрнаест чланица СБ, укључујући Русију, Кину, Велику Британију и Француску, гласало је за документ, а само су САД биле уздржане.
САД су саопштиле да су биле уздржане због тога што у резолуцији, између осталог, није осуђен Хамас.
(Reuters, X)
Либански премијер у техничком мандату Наџиб Микати изјавио је да би међународна заједница требало да изврши притисак на Израел да престане да напада Либан након што је Савет безбедности Уједињених нација усвојио резолуцију којом се позива на хитан прекид ватре у Појасу Газе.
Микати је поздравио доношење те резолуције, оцењујући да је то први корак на путу заустављања израелске агресије на Појас Газе, саопштио је премијеров кабинет.
Резолуција СБ УН 2728 усвојена је данас после готово шест месеци борби у Појасу Газе између Израела и Хамаса.
Резолуцијом се тражи хитан прекид ватре између Израела и Хамаса и хитно и безусловно ослобађање свих талаца.
Осим САД, свих осталих 14 чланица СБ гласале су за резолуцију.
(Reuters)
Амерички државни секретар Ентони Блинкен саопштио је да су САД биле данас уздржане приликом гласања о резолуцији 2728 Савета безбедности УН о Појасу Газе због тога што се у коначном тексту не осуђује Хамас.
Блинкен је истакао да је изостајање осуде Хамаса "посебно тешко разумети" након што је свет "поново био сведок ужасних терористичких аката", мислећи на напад на Крокус сити хол у близини Москве.
Нагласио је да је данашња резолуција усвојена након што су Русија и Кина ставиле вето на свеобухватни нацрт резолуције у СБ који су поднеле САД и да потврђује став Вашингтона да прекид ватре било којег трајања долази као део споразум о ослобађању талаца у Појасу Газе.
"Усвојена резолуција признаје значај непрекидних преговора које воде владе Египта, Израела, Катара и САД да би се постигло ослобађање талаца у контексту прекида ватре и достављања повећане количине хуманитарне помоћи", навео је Блинкен.
Блинкен је поновио да је потребно да се убрза пружање хуманитарне помоц́и Појасу Газе копненим, морским и ваздушним путевима.
"Настављамо да разговарамо са партнерима о путу ка успостављању палестинске државе и успостављању безбедносних гаранција за Израел да би се успоставили дугорочни мир и безбедност", истакао је Блинкен.
Блинкен је рекао да ће САД наставити блиску сарадњу са партнерима да би се постигли ти заједнички циљеви.
Резолуција СБ УН 2728 усвојена је данас после готово шест месеци борби у Појасу Газе између Израела и Хамаса.
Резолуцијом се тражи хитан прекид ватре између Израела и Хамаса и хитно и безусловно ослобађање свих талаца.
Осим САД, свих осталих 14 чланица СБ гласале су за резолуцију. Текст резолуције предложило је 10 несталних чланица.
(Reuters)
Портпарол Беле куће Џон Кирби саопштио је да нема назнака да ће израелска војска у наредним данима извести напад на град Рафа на југу Појаса Газе.
"Нисмо видели никакве назнаке да се Израелци спремају да спроведу копнену операцију у Рафи. Тренутно делује да нема изгледа да се то догоди у наредним данима", рекао је Кирби.
Процењује се да се око 1,5 милиона становника Газе налази у склоништима у граду Рафа, где се суочавају са глађу, болестима и свакодневним израелским бомбардовањем.
Раније данас Бела кућа изразила је разочарање што је премијер Израела Бенјамин Нетанјаху отказао планирану посету високе израелске делегације Вашингтону, након што је Савет безбедности УН усвојио резолуцију којом се тражи хитан прекид ватре између Израела и Хамаса и хитно и безусловно ослобађање свих талаца.
До усвајања резолуције дошло је након одлуке САД да се уздрже од гласања, док је свих осталих 14 чланица СБУН гласало за усвајање.
(Reuters)
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес изјавио је да се данашња резолуција Савета безбедности о Појасу Газе мора применити како би се обезбедио прекид ватре и тренутно и безусловно ослобађање свих талаца.
"Неуспех би био неопростив", навео је Гутерес на платформи Икс.
Америчка амбасадорка при УН Линда Томас-Гринфилд рекла је да су САД биле уздржане приликом гласања, због тога што нису могле да се сагласе са свим што се износи у резолуцији и да због тога нису гласале, пренео је Би-Би-Си.
Томас Гринфилдова је истакла да сматра да су у резолуцији, која је данас усвојена, "кључне измене" игнорисане, а посебно осуда Хамаса.
"Међутим, као што сам вец́ рекла, ми у потпуности подржавамо неке од кључних циљева ове необавезујуц́е резолуције", истакла је Томас Гринфилдова.
Према њеним речима, важно је да Савет безбедности јасно стави до знања да сваки прекид ватре мора доц́и са ослобађањем свих талаца.
Поменула је и ранију резолуцију, коју су предложиле САД, али су је блокирале Кина и Русија.
"Кина и Русија су показале да заправо нису заинтересоване за постизање трајног мира дипломатским напорима“, оценила је Томас Гринфилдова.
Палестински представник у УН Ријад Мансур поздравио је данашњу резолуцију, наводећи да је она усвојена са закашњењем.
"Било је потребно шест месеци, више од 100.000 убијених и рањених Палестинаца, два милиона расељених и глад да ово веће коначно затражи хитан прекид ватре", рекао је Мансур пред Саветом безбедности.
Мансур је рекао да је гласање за резолуцију "гласање да човечанство победи, да победи живот".
Амбасадор Израела при УН Гилад Ердан критиковао је Савет безбедности због усвајања резолуције која не условљава прекид ватре у Појасу Газе ослобађањем талаца које држи Хамас, пренео је Тајмс ов Израел.
"С једне стране, резолуција каже да узимање цивила за таоце представља кршење међународног права, али с друге стране, упркос чињеници да знате да Хамас неће послушати ваше позиве и ослободити таоце, захтевате прекид ватре", навео је Ердан у примедбама СБ након гласања.
Ердан је истакао да Израел сматра да је у резолуцији требало да се осуди кршење људских права, као што су узимање талаца и силовање и да се захтева од Хамаса да се одмах разоружа.
Ердан је рекао да је Савет безбедности усвојио пре 10 година такву резолуцију да осуди отмицу ученица у Нигерији коју је извршио Боко Харам.
Оптужио је Савет безбедности да не осуђује терористичке нападе у Израелу, као што је осудио такве нападе у Русији и Ирану.
"За овај Савет, израелска крв је јефтина. Ово је травестија и згрожен сам", рекао је Ердан.
Резолуција Савета безбедности УН 2728 усвојена је после готово шест месеци борби у Појасу Газе између Израела и Хамаса.
Резолуцијом се тражи хитан прекид ватре између Израела и Хамаса и хитно и безусловно ослобађање свих талаца.
Осим САД, свих осталих 14 чланица СБ гласале су за резолуцију. Текст резолуције предложило је 10 несталних чланица.
У претходним покушајима, сталне чланице су улагале вето, чиме су онемогућавале усвајање претходних резолуција о примирју у Гази. САД су досад уложиле вето три пута на нацрт резолуције, а Русија и Кина су два пута блокирале амерички предлог.
Међутим, због све већег притиска, САД су данас одлучиле да се уздрже од гласања и тако омогуће Савету безбедности да затражи хитан прекид ватре током месеца Рамазана који траје још две недеље.
У резолуцији се наглашава и хитна потреба да се повећа прилив хуманитарне помоћи и интензивира заштита цивила у целом Појасу Газе
(BBC, Times of Israel)
Израелски министар одбране Јоав Галант поручио је, уочи састанака у Белој кући, да Израел не може да прекине рат против Хамаса све док Хамас држи израелске таоце.
У саопштењу Галантовог кабинета се додаје да ће то бити истакнуто на састанку са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливеном.
"Ми ћемо деловати против Хамаса свуда, укључујући и у местима у којима још нисмо били да бисмо завршили своју мисију. Немамо морално право да зауставимо рат све док Хамас држи израелске таоце у Гази", поручио је Галант.
У саопштењу кабинета израелског министра одбране упозорено је да би "недостатак одлучујуће победе у Гази могао да приближи Израел рату на северу" где су након избијања рата у Гази израелске снаге често размењивале ватру и са борцима Хезболаха у Либану.
Раније данас, након што су се САД уздржале од стављања вета на резолуцију Савета безбедности УН која позива на прекид ватре без условљавања ослобађања талаца, израелски премијер Бенјамину Нетанјахуу.
Бенјамину Нетанјахуу отказао је планирани пут високе делегације у Вашингтон. Пентагон је саопштио да амерички министар одбране Лојд Остин и даље планира да се састане са израелским колегом Јоавом Галантом који борави у Вашингтону.
Портпарол Пентагона генерал-мајор Пат Рајдер потврдио је да би састанак Остина и Галанта требало да се одржи у уторак у Пентагону.
(Reuters)
Хамас је поздравио усвајање резолуције Савеза безбедности УН (СБУН) којом се тражи хитан прекид ватре у Појасу Газе, истичући да је група спремна на сарадњу са Израелом у вези са разменом заробљеника.
До усвајања резолуције дошло је након одлуке САД да се уздрже од гласања, док је свих осталих 14 чланица СБУН гласало за усвајање.
Резолуцијомм се такође тражи хитно и безусловно ослобађање свих талаца.
У резолуцији се наглашава и хитна потреба да се повећа прилив хуманитарне помоћи и интензивира заштита цивила у читавом Појасу Газе.
У претходним покушајима, сталне чланице су улагале вето, чиме су онемогућавале усвајање претходних резолуција о примирју у Гази.
САД су досад три пута уложиле вето на нацрт резолуције, а Русија и Кина су два пута блокирале амерички предлог.
(Reuters)
Бела кућа је саопштила да је веома разочарана одлуком израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа да откаже планирану посету високе израелске делегације Вашингтону, након што су се САД суздржале од гласања за резолуцију УН којом се захтева хитан прекид ватре у Појасу Газе.
"То је разочаравајуће. Веома смо разочарани што (израелска делегација) неће доћи у Вашингтон на разговоре о одрживим алтернативама за њихов улазак у Рафу", изјавио је на конференцији за новинаре портпарол Беле куц́е Џон Кирби.
Он је рекао да ће се на одвојеном састанку високи амерички званичници, ипак, састати са израелским министром одбране Јоавом Галантом, који тренутно борави у Вашингтону, да би разговарали о значајним питањима, као што су ослобађање талаца, хуманитарна помоћи заштита цивила у Рафи, на југу Појаса Газе.
Кирби је нагласио да се америчка политика није променила, упркос одлуци САД да се уздрже од гласања у Савету безбедности УН.
Савет безбедности УН данас је усвојио резолуцију којом се тражи хитан прекид ватре између Израела и Хамаса и хитно и безусловно ослобађање свих талаца. САД су се уздржале од гласања.
"Ништа се није променило у вези са нашим ставом да би израелска офанзива на Рафу била велика грешка", рекао је Кирби.
У међувремену, Пентагон је саопштио да амерички министар одбране Лојд Остин још увек планира да се састане са својим израелским колегом Јоавом Галантом у Вашингтону.
Портпарол Пентагона генерал-мајор Пат Рајдер потврдио је да би састанак Остина и Галанта требало да се одржи у уторак у Пентагону.
Према његовим речима министри одбране САД и Израела би требало да разговарају о бројним темама, укључујући ослобађање талаца које држи Хамас и потребе за већом хуманитарном помоћи палестинским цивилима у Појасу Газе.
(Reuters)
Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху отказао је планирани пут високе делегације у Вашингтон, након што су се САД уздржале од стављања вета на резолуцију Савета безбедности УН коју су подржале Русија и Кина, а која позива на прекид ватре без условљавања ослобађања талаца.
У саопштењу из кабинета израелског премијера каже се да САД овом одлуком штети ратним напорима и покушајима да се ослободе таоци и истиче се да је ово "јасно повлачење од доследног става САД у Савету безбедности од почетка рата" чиме се "Хамасу даје нада да ће им међународни притисак омогућити да добију прекид ватре без ослобађања талаца", објавио је Тајмс ов Израел.
Из Беле куће саопштено је да они нису добили никакво обавештење о промени планова посете израелске високе делегације, пренео је Ројтерс.
(Times of Israel, Reuters)
Савет безбедности Уједињених нација усвојио је резолуцију којом се захтева хитан прекид ватре између Израела и Хамаса у Појасу Газе и моментално и безусловно ослобађање свих талаца, пошто су се Сједињене Америчке Државе биле уздржане.
Свих осталих 14 чланица Савета безбедности гласале су за резолуцију.
Текст резолуције предложило је 10 несталних чланица.
У претходним покушајима, сталне чланице су улагале вето, чиме су онемогућавале усвајање претходних резолуција о примирју у Гази.
САД су досад уложиле вето три пута на нацрт резолуције, а Русија и Кина су два пута блокирале амерички предлог.
Међутим, због све већег притиска, САД су данас одлучиле да се уздрже од гласања и тако омогуће Савету безбедности да затражи хитан прекид ватре током месеца Рамазана који траје још две недеље.
У резолуцији се наглашава и хитна потреба да се повећа прилив хуманитарне помоћи и интензивира заштита цивила у читавом Појасу Газе.
(Times of Israel)
У израелским нападима на Појас Газе у последња 24 сата 107 Палестинаца је погинуло, а 176 је рањено, саопштило је Министарство здравља Газе.
Тиме је број убијених Палестинаца у израелској офанзиви на Појас Газе од 7. октобра порастао на 32.333.
Како је прецизирано, повређено је њих 74.694.
Указују да су многи људи и даље заробљени под рушевинама.
(Al Jazeera)
Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су да су трупе извиђачке јединице бригаде "Нахал" лоцирале складиште оружја у центру за магнетну резонанцу болнице Шифа, током текућег напада војске на Хамас у медицинском центру, највећем у Појасу Газе.
"Минобацачи, гранате, ватрено оружје и муниција пронађени су сакривени у згради, у неким случајевима испод подова и на спуштеном плафону", наводи ИДФ.
Додаје да су трупе "Нахал" убиле неколико наоружаних нападача током скенирања МРИ центра и Шифиног породилишта.
Оружје је пронађено и у породилишту, кажу у ИДФ.
(Times of Israel)
Израел ће прекинути да сарађује са Агенцијом УН за помоћ у Палестинцима (UNRWA) у Појасу Газе, изјавио је портпарол израелске владе Давид Менсер.
Он је оптужио ту агенцију да је "део проблема" који доприноси продужењу сукоба.
"UNRWA је део проблема и зато је донета одлука да прекинемо сарадњу са њима. Они доприносе продужавању сукоба", рекао је Менсер на конференцији за новинаре.
У међувремену, током посете Јордану, генерални секретар УН Антонио Гутерес изјавио је да UNRWA мора да настави да пружа услуге угроженим Палестинцима.
"Морамо настојати да се наставе јединствене услуге које пружа UNRWA. У мрачном свету, UNRWA је зрак светлости за милионе људи", рекао је Гутерес и додао да та агенција даје велики допринос у погледу унапређења друштвене кохезије, промовисања стабилности и изградње мира.
Статус UNRWA је пољуљан откако је Израел оптужио десетак припадника те агенције за умешаност у нападе Хамаса на Израел 7. октобра.
Због ових оптужби су САД, највећи донатор UNRWA, и неколико других земаља суспендовале финансирање доводећи у сумњу будућност ове агенције.
(Reuters)
Израелске трупе ухапсиле су 15 Палестинаца у рацијама које су почеле синоћ широм окупиране Западне обале, саопштило је Палестинско друштво затвореника.
Тиме се укупан број ухапшених од 7. октобра повећао на 7.770, укључујући и особе које су након тога пуштене на слободу.
(Al Jazeera)
Најмање 32.333 Палестинца су убијена, а 74.694 су рањена у Гази од 7. октобра, саопштило је министарство здравља које води Хамас.
(Reuters)
Израелске одбрамбене снаге саопштиле су да је осам ракета испаљено из појаса Газе према Ашдоду, а Хамас је преузо одговорност за тај напад.
Две ракете су пресретнуте, док су остале погодиле отворена подручја, наводи ИДФ.
За сада нема извештаја о штети или повређенима.
Прошло је више од два месеца од када су последњи пут ракете испаљене на овај град 25 километара од Појаса Газе.
(Times of Israel)
Израел је упозорио четири европске земље да њихов план да раде на признавању палестинске државе представља "награду за тероризам" која ће смањити шансе за решење сукоба преговорима.
Шпанија је у петак саопштила да се договорила са Ирском, Малтом и Словенијом да предузму прве кораке ка признању палестинске државности.
"Признање палестинске државе након масакра 7. октобра шаље поруку Хамасу и другим палестинским терористичким организацијама да ће убилачки терористички напади на Израелце бити узвраћени политичким гестовима Палестинцима“, рекао је израелски министар спољних послова Израел Кац.
"Решење сукоба биће могуће само директним преговорима између страна. Сваки ангажман у признавању палестинске државе само удаљава постизање резолуције и повећава регионалну нестабилност", написао је Кац на мрежи X.
У Јерусалиму почиње парада "Уједињени у Пуриму" коју предводе рођаци талаца које Хамас држи у Гази.
"Осећамо бол породица убијених, настављамо да грлимо породице талаца и молимо се за њихов брз повратак", поручио је градоначелник Јерусалима Моше Лајон.
Истовремено се одржава и протест против параде, а демонстранти држе натписе: "Још је 7. октобар".
בני משפחות החטופים מובילים את תהלוכת פורים בירושלים pic.twitter.com/ddnllZB35j
— Inbar Twizer ענבר טויזר (@inbartvizer) March 25, 2024
Генерални секретар УН Антонио Гутерес рекао је током посете Јордану да постоји све већи међународни консензус да се Израелу каже да је неопходан прекид ватре и да би напад на Рафу проузроковао хуманитарну катастрофу.
"Видимо растући консензус у међународној заједници да се каже Израелцима да је прекид ватре потребан, а такође видим и растући консензус, чуо сам у САД, чуо сам од Европске уније, да не спомињем муслимански свет, да се јасно каже Израелцима да свака копнена инвазија на Рафу може значити хуманитарну катастрофу", рекао је Гутерес у Јордану.
(Reuters)
Неколико људи је ухапшено у главном граду Јордана, Аману, у сукобима полиције и демонстраната који су покушали да уђу у израелску амбасаду, протестујући против израелске војне операције у Гази.
Демонстранти су носили транспаренте у знак подршке Хамасу, а полиција је употребила сузавац како би растерала демонстранте који су покушали да упадну у добро утврђену израелску амбасаду.
Према речима очевидаца, неколико демонстраната је претучено, а више њих ухапшено док су покушавали да пробију полицијски кордон око амбасаде.
Власти Јордана дозвољавају мирна окупљања испред израелске амбасаде, али како наводе, не могу толерисати било какав покушај да се упадне у амбасаду и подстакну грађански немири.
Израелски амбасадор није у Аману због безбедносних мера од 7. октобра прошле године, када је почео напад Хамаса на Израел.
(Times of Israel)
Групе за помоћ објавиле су саопштење након што су посетиле болницу у Гази где су биле сведоци "незамисливе" ситуације у којој су велике отворене ране на пацијентима остале нелечене.
Тим хитне медицинске помоћи у организацији три групе за помоћ провео је две недеље обављајући операције и другу негу у Европској болници у Гази у близини Кан Јуниса.
Тим каже да су здравствени радници били приморани да се евакуишу или да нису могли да приступе болници.
Оптужују да су израелска ограничења довела до несташице медицинских потрепштина, укључујући основе попут газе и плоча и шрафова који се користе за стабилизацију сломљених костију.
Хирурзи су сведочили да се, због недостатка лекова, инфицирају отворене ране на пацијентима који су уз то угрожени и због недостатка хране.
(Times of Israel)
Савет безбедности УН требало би да гласа о новом нацрту резолуције о прекиду ватре у Гази, након неколико неуспешних покушаја.
Нови текст захтева хитан прекид ватре током Рамазана, а такође захтева се тренутно и безусловно ослобађање свих талаца, као и "укидање свих препрека пружању хуманитарне помоћи".
Текст предлажу несталне чланице Савета безбедности, које су радиле са Сједињеним Државама током викенда.
У петак, Савет безбедности Уједињених нација није успео да усвоји резолуцију којом се позива на "тренутни и трајни прекид ватре" у Гази на шест недеља као део споразума о таоцима, након што су Русија и Кина гласале против мера које су предложиле Сједињене Државе.
(Reuters)
Палестински извори наводе да су током ноћи избили сукоби између израелских трупа и локалног становништва у Рамали на Западној обали.
Израелска војска спровела је рације и хапшења у неколико области на Западној обали.
(Times of Israel)
Хезболах тврди да је гранатирао групу израелских војника у близини границе југозападно од Киријат Шмоне у Галилеји.
Нема извештаја са израелске стране о нападу на трупе или ракетама испаљеним у близини границе са Либаном.
Бивши председник САД и најизгледнији кандидат републиканаца на предстојећим председничким изборима Доналд Трамп подржао је одговор Израела на масакр 7. октобра, наводе израелске бесплатне новине Израел Хајом.
"Само лудак или идиот не би реаговао као Израел на 7. октобар", цитира је Трампа израелски лист.
Трамп је у својим коментарима до сада углавном тврдио да се Хамасов напад не би догодио да је он и даље председник.
(Times of Israel)
Настављени су израелски удари у Појасу Газе. Палестинско друштво Црвени полумесец саопштило је да су израелске снаге извеле вишеструке нападе на болнице Амал, Насер и Ел Шифа.
Израелска војска тврди да су напади засновани на информацијама да Хамас користи болнице за скривање бораца и планирање напада. Истичу да су болнице болница Амал, Насер и Ел Шифа повезане са мрежом тунела која се користи као база за палестинске борце, те да су 480 од око 800 људи ухапшених у Ел Шифи били чланови Хамаса и Исламског џихада.
Хамас и медицинско особље, са друге стране, поричу да се болница користи у војне сврхе или за склониште бораца. Тврде да се у њој налазе пацијенти и расељени цивили.
Упркос међународним апелима, Израел не одустаје од велике копнене офанзиве на Рафу, граду на југу Газе, где се склонило скоро два милионa Палестинаца.
Председник Француске Емануел Макрон поручио је израелском премијеру Бенјамину Нетанјахуу да би свако присилно пресељење становништва представљало ратни злочин.
Потпредседница САД Камала Харис изјавила је да не искључује да ће бити последице по Израел уколико покрене велику копнену офанзиву у Рафи.
Број палестинских цивила који су убијени док су чекали на хуманитарну помоћ југоисточно од града Газе, порастао је на 19, саопштено је из Kанцеларије за односе с јавношћу Министарства здравља Газе.
Најмање 32.226 Палестинаца је убијено, а 74.518 повређено у израелским нападима на Газу од 7. октобра, додало је је Министарство здравља Газе.
Коментари