Читај ми!

Сусрет Си–Бајден из кинеског угла – пет стубова сарадње уз мирну коегзистенцију

Кинески и амерички председници Си Ђинпинг и Џозеф Бајден одржали су састанак у Сан Франциску разменивши мишљења о међусобним односима и важним питањима која се тичу мира и развоја у свету, наводи се у извештају кинеске медијске групе окупљене око државне телевизије Си-Си-Ти-Ви.

У извештају са сусрета Сија и Бајдена у Сан Франциску истиче се да могућност проналаска правог пута коегзистенције Кине и САД као две велике земље света утиче на мир, развој у свету и будућност човечанства.

Кинески лидер Си Ђинпинг је у уводном говору нагласио да међусобни односи у протеклих пола века никада нису ишли глатко, али да су упркос разним проблемима наставили да се крећу напред.

Кинески председник је, како се наводи, указао и на неопходност да две земље у новим околностима и на темељу консензуса залажу за нове визије градећи пет стубова у међусобним односима.

Као прво, истиче се да се Кина увек залаже за стварање стабилних, здравих и одрживих билатералних односа уз неопходност очувања својих темљних интереса и принципа.

Као друго, међусобне несугласице двеју земаља, према Пекингу, морају да се решавају уз више комуникације, дијалога и консултација, да се трезвено решавају спорови и инциденти.

Трећи стуб наглашава потребу за унапређењем сарадње и у традиционалним областима, као што су трговина, економија, пољопривреда, и у новим областима попут климатских промена и вештачке интелигенције.

Четврти се односи на заједничку поделу одговорности великих земаља – Кина и САД треба да јачају коегзистенцију и сарадњу у међународним и регионалним питањима, да обезбеде свету више јавних добара.

Пети стуб подразумева заједничко промовисање међуљудских размена.

Сарадња на корист обеју страна

У многим областима постоји конкуренција између Кине и САД, али не треба да буде таква да само једна страна добија, већ трка у којој се две стране боре за предност и напредак тако да обе земље нешто добију, напомиње се у извештају кинеске телевизије.

Пекинг сматра да конкуренција не представља све у кинеско-америчким односима, да је економска комплементарност далеко већа од конкуренције.

У постојећим околностима заједнички интереси САД и Кине се не умањују већ се, напротив, увећавају.

Двојица председника сложила су се да је потребно јачање дијалога у разним областима, као што је борба против кријумчарења дроге, обнови механизама за контакте у војној сфери као и да се повећа број комерцијалних авио-летова од почетка наредне године.

На састанку у Сан Франциску, како се наводи, кинески преседник Си је још једном дао јасан одговор како се постиже добар однос Кине и САД – мирном коегзистенцијом и сарадњом у којој сви добијају.

Кина и САД имају велику одговорност за развој човечанства – тежња ка заједничкој користи целог света с разлогом је циљ у новој ери, закључује се у извештају кинеске телевизије.

уторак, 19. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње